December 12. Csütörtök, Gabriella

Fenntartható karácsony: tippek egy igazán zöld ünnephez

A klímakatasztrófa nyomasztó tudata mellett az emberek igyekeznek zöldebben gondolkodni, környezettudatosabban hozzáállni az életükhöz. Ez elsőre talán nehéznek tűnik, pedig nem az, sőt, igen sok esetben pénzt is spórolhatunk vele!

Fenntartható karácsony: az igazán zöld ünneplés


A fenntartható karácsony vezérelte hozzáállás segíthet abban is, hogy a sokszor már rég elveszett hangulatot, az ünnep tényleges lényegét, az együtt töltött minőségi időt is visszakaphassuk, hiszen nem a fényűzés a lényeg, hanem a család! 

Az egyik alapelve a fenntartható karácsonynak, hogy visszafogottan is lehet ünnepelni, a lényeg úgyis a család.
Az egyik alapelve a fenntartható karácsonynak, hogy visszafogottan is lehet ünnepelni, a lényeg úgyis a család. / Fotó: iz_zi / Shutterstock

Igazán zöld karácsonyfa 

Itt nem is nagyon kell gondolkozni. A műfenyő egyrészt mikroműanyaggal szennyezi a környezetünket, másrészt ahhoz, hogy ténylegesen megérje  – környezetvédelmi szempontból – legalább 20 – 30 évig kell használni. A vágott fenyők ellenben addig is ellátják feladatukat – levegőt tisztítanak, szén-dioxidot kötnek meg, stb. – amíg ki nem vágják őket. 

A cserepes fákkal is lehet gond, mivel igen ritkán érik meg a kiültetés lehetőségét. Nincsenek kellően iskolázva – legalábbis a legtöbb alkalommal – és nehezen viselik a lakásban töltött időt. A fákban ilyenkor megindul a folyadékáramlás, mivel a melegben úgy érzékelik, itt a tavasz. Azután, mikor kikerülnek a hidegbe a sokk rendszerint meg is öli őket... 

Bár már jó ideje uralja a piacot a LED-es karácsonyfa égősor, ha otthon még a hagyományos izzós változatot használjuk, érdemes lecserélni. Hangulat tekintetében már azonos színvilágot tudnak produkálni, viszont lényegesen hosszabb az élettartamuk, energiatakarékosság terén pedig egyenesen verhetetlenek.

Ha pedig nem ragaszkodunk a hagyományos fenyőformához, érdemes lehet valamilyen alternatív karácsonyfa után nézni.

Zero waste karácsonyi menü

A hal tradicionális étel, de nem mindegy, honnan származik. A hazai fajták sokkal kevesebbet utaznak hozzánk, mint a tengeriek  – és igen, ide tartozik a hekk is. De talán ennél is nagyobb gond az élelmiszerpazarlás. Sajnos az ünnepek alatt ez igen komoly gond. 

Alapvetően hajlamosak vagyunk az ételpazarlásra, de ez az ünnepek, főleg a karácsony folyamán nagyon erősen van jelen. A fa és az ajándékozás mellett az étkezés a központi eleme a karácsonynak. Ez sok esetben 3-4, akár 5 fogásos vacsorákat jelent. Ilyenkor sokkal több emberre igyekszünk főzni, amiben nincsen tapasztalatunk. Hogy “nehogy kevés legyen”, hajlamosak vagyunk nagyon túllőni a célon, így pedig még az ételporciózással együtt is irgalmatlan mennyiségű étel kerül a kukákba. 

A hulladékmentes karácsonyi vacsora sarokpontjai:

  • Megfelelő mennyiség felmérése
  • Menü kialakítása az alapanyagok származását figyelembe véve
  • Szezonális alapanyagok előnyben részesítése
  • Porciózás, megfelelő tárolás (többször használható ételhordóba)
  • Megmaradt ételek eltarthatóság szerinti fogyasztása
  • És ha már nincs reális esély a fogyasztásra: komposztálás
Az ünnep egyik sarkalatos pontja az ételpazarlás, amin borzasztó sokan csúsznak el.
Az ünnep egyik sarkalatos pontja az ételpazarlás, amin borzasztó sokan csúsznak el. / Fotó: Camptoloma / Shutterstock

Fenntartható karácsonyhoz fenntartható ajándék dukál

A karácsonyt Vavyen Fable nyomán nyugodtan hívhatjuk harácsonynak is, mert ma már sokszor az ajándékozásnak nem az örömszerzés a célja, hanem a sokat és a még többet. Az ajándékozásnál a környezettudatosság mentén érdemes az “egyet egy embernek” elvet képviselni. A családból úgysem csak egy embertől kapunk meglepetést, így nem lesz gond a mennyiséggel sem. Az is tökéletes megoldás, ha a karácsonyi ajándékozás a gyerekekről szól. A felnőttek jellemzően megveszik maguknak, amire szükségük van, számukra inkább az együttlét, a közös élmény a fontos, ezt pedig harácsolás nélkül is megélhetjük. 

A környezetbarát csomagolás és az ésszerű mennyiségű ajándék sokat segíthet.
A környezetbarát csomagolás és az ésszerű mennyiségű ajándék sokat segíthet. / Fotó: ELENA PETRUNEVA / Shutterstock

Környezetbarát csomagolás

Az ajándékok csomagolásánál sokan voksolnak az ajándékzacskóra. Ez egyszerű, többször felhasználható, de sajnos tény, hogy a kicsomagolás élménye nem az igazi. Ha mindenképpen a csomagolópapír a választás, akkor ügyeljünk, hogy az újrahasznosított papír legyen, ne műanyaggal kevert, újrahasznosíthatatlan változat. Mutatós lesz az ajándék újságpapírba csomagolva is, díszként a szalag mellett fenyőág, toboz, csipkebogyó is kerülhet a dobozra, ezek ugyanis lebomlanak, a komposztba is kerülhetnek. 

Nyitókép: Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!