
A Cornell Egyetem kutatói egy új módszert dolgoztak ki a szén-dioxid megkötésére, amely a napfényt használja energiaforrásként - hasonlóan ahhoz, ahogyan a növények is megkötik a CO2-őt.
Ez jelentős előrelépés, mivel a jelenlegi technológiák gyakran drágák és sokszor maguk is fosszilis tüzelőanyagra támaszkodnak, vagyis ironikusan éppen a céljukat nem igazán érhetik el. Ebben segíthetnek a növények.
A kutatók a növények természetes szénmegkötő folyamataiból merítettek ihletet. A módszerük napfény segítségével képes kivonni a szén-dioxidot az ipari füstgázból, és egy stabil molekulába zárni azt. Ugyanezzel a napenergiával a szén később biztonságosan felszabadítható, hogy tárolják vagy újrahasznosítsák.
Ez az első olyan rendszer, amely napfénnyel működtetve képes mind a szén-dioxid megkötésére, mind annak kibocsátására. A technológiát már ipari környezetben is tesztelték, sikeresen kiszűrve a gázmintákból a szenet. A kutatók szerint hosszú távon ez a megoldás akár a levegőből is képes lehet kivonni a szén-dioxidot, ami kulcsfontosságú lehet a globális felmelegedés elleni harcban.
Forrás: sciencedaily
Nyitókép: Shuttestock/Quality Stock Arts