
A tudósok nagy áttörést értek el a napenergia hasznosításában azzal, hogy létrehoztak egy új, különleges anyagot, a Ti₄O₇ jelű titán-oxidot. Ez az anyag nagyon hatékonyan képes a napfényt hővé alakítani, ami sok területen hasznos lehet.
A napenergia hasznosításának fejlődése egy újabb lépcsőfokot ért el, mely nem csak a napelemek fejlődésében mutatkozik meg, hanem az energiahatékony épületeknél, az ivóvíz előállításánál vagy a környezetbarát üzemanyagok gyártásánál is.
Korábban a kérdéses titán-oxidot csak por formájában tudták előállítani, és az eljárás nem volt elég pontos, így nem lehetett jól szabályozni az anyag szerkezetét és tulajdonságait. Most azonban a kutatók egy speciális technológiát használtak, amit a félvezetőiparban is alkalmaznak: ez lehetővé tette, hogy nagyon vékony, néhány száz nanométer vastag Ti₄O₇ rétegeket vigyenek fel különféle felületekre, például fémre, üvegre, sőt, akár szilíciumra.
Ezek a vékony rétegek jelentősen megváltoztatják az adott felület hő- és fényelnyelő képességeit, ami különösen hasznos lehet például olyan víztisztító rendszerekben, ahol a napfényt használják a szennyezett víz tisztítására, elektromos energia nélkül. Emellett a Ti₄O₇ anyag jól vezeti az áramot és ellenáll a korróziónak, ezért alkalmas lehet nagy teljesítményű víztisztító berendezésekhez. De felhasználható akár intelligens, energiatermelő ablakokhoz is, amelyek napfénnyel melegítik az épületeket. Gyakorlati felhasználására azonban még egy darabig várni kell, hiszen a hatékonyság mellett a gazdaságosság kérdését is meg kell oldani.
Forrás: interestingengineering.com
Nyitókép: Shuttertock/Alexey Kharitonov