
Legalábbis a vizsgált fafaj egyedeinél mindenképpen. A magasabb CO2-szint a tanulmány szerint fokozza a növények fotoszintézisét, mégsem nőnek tőle jobban...
A Toona ciliata fafaj képviselőit vizsgálták a Wageningeni Egyetem munkatársai, annak érdekében, hogy megállapítsák, hogyan hat a növényekre a légkörben egyre nagyobb koncentrációban jelen lévő CO2. Az eredmény egyrészt várható volt, mégis vannak meglepő részletei a fotoszintézis szempontjából.
A növények életben maradásához és növekedéséhez a szén-dioxid elengedhetetlen, hiszen ennek segítségével képesek a fotoszintézisre, mely során a növekedésükhöz szükséges glükózt, és a földi létünkhöz elengedhetetlen oxigént állítanak elő. A klímakatasztrófa számos aspektusa gyilkos veszélyeket rejt a növények számára is, kezdve a szélsőséges szárazságoktól egészen a hurrikánokig. De a klímaváltozás mozgatórugója, vagyis az egyre magasabb CO2-szint elvileg jó hatással kéne legyen a fotoszintézisre.
Egyes tanulmányok ennek ellentmondanak, mivel a levelek vastagodásával számolnak, mely reakció a vízmegtartás miatt lép életbe. Ugyanakkor a mostani tanulmány bizonyította, hogy a fák erősebben fotoszintetizálnak a magasabb CO2 jelenlétében (ezt mintavétel segítségével, ceruzavastagságú furatok készítésével sikerült bizonyítani). Következésképpen a növények több szenet képesek megkötni, ami alapvetően nagyon jó dolog. Emellett azonban igen érdekes, hogy bár valóban nagyobb mennyiségben állítanak elő a fák az életükhöz és növekedésükhöz szükséges cukrokat, az évgyűrűk vizsgálata (ezt is a furatok segítségével lehetett vizsgálni) nem mutatta, hogy a fák növekedése felgyorsult volna.
Nyitókép: Quality Stock Arts / Shutterstock