
A szuperföldek nagyobbak a Földnél, de kisebbek a Neptunusznál. Mostanáig rengeteg bolygót fedeztek fel a galaxisokban, de a legújabb kutatások szerint ezek a típusok a leggyakoribbak, vagyis hiába gondolunk rá eképpen, a Naprendszer nem tipikus példája a csillagrendszereknek.
Naprendszerünk, bár számunka elképesztően nagy, csak egy aprócska pontja az univerzumnak, ráadásul még csak nem is tipikus példája annak. A világegyetem ugyanis tele van “szuperföldekkel”, csak erről eddig nem igazán tudtunk, hiszen a közelünkben egyetlenegy sincs.
A felfedezés, vagyis hogy igen sok olyan bolygó létezik a világegyetemben, mely a Földnél nagyobb, de a Neptunusznál kisebb sziklabolygó, egy mikrolencsés esemény, az OGLE-2016-BLG-0007 megfigyelése során történt. A mikrolencsés megfigyelés során egy bolygó gravitációja felnagyítja a mögötte lévő csillag fényét, így lehet észlelni.
A tudósok érdeklődését felkeltette a OGLE-2016-BLG-0007, mert a bolygó tömege egyharmada a Földének, és 1,5 milliárd kilométerre kering a csillagától, ami messzebb van, mint a Szaturnusz a Naptól. A kutatók szerint ez egy szuperföld, dacára annak, hogy eddig csak a sokkal nagyobb bolygók feleltek meg a kritériumoknak.
A tudósok az adatokból arra következtetnek, hogy az ilyen típusú bolygók elég gyakoriak a galaxisokban. Körülbelül minden 0,35 csillagra jut egy ilyen szuperföld, ami azt jelenti, hogy több milliárd ilyen bolygó lehet csak a mi galaxisunkban. A KMTNet (Korea Microlensing Telescope Network) nevű hálózat három teleszkóppal figyeli ezeket a lehetőségeket, a kutatók pedig a jövőben még több adatot gyűjtenek ezekről a távoli bolygókról. Az eredmények segítenek jobban megérteni, hogyan alakulnak ki és fejlődnek ezek a szuperföldek a galaxisban.
forrás: IFLScience
Nyitókép: Shutterstock