
A James Webb űrteleszkóp újabb izgalmas felfedezést tett: kutatók olyan molekulákat találtak a K2-18b nevű exobolygó légkörében, amelyek akár biológiai eredetűek is lehetnek - élet nyomait hordozhatják.
A kérdéses exobolygó nagyjából 8,6-szor akkora, mint a Föld, és egy kis csillag lakható zónájában kering, már korábban is felkeltette a tudósok figyelmét. A mostani megfigyelések során a kutatók a dimetil-szulfid (DMS) és dimetil-diszulfid (DMDS) jeleit azonosították, olyan molekulákét, amelyek a Földön szinte kizárólag élő szervezetek termelnek, így pedig az élet jelenlétére utalhatnak.
Hogyan lehet egy ilyen anyag, vagy anyagok jelenlétét megállapítani egy teleszkóp segítségével? A felfedezés az eszköz közép-infravörös műszerének köszönhető, amely a csillag fénysugarait vizsgálta. A fény spektrális elemzése során olyan mintázatok bukkantak fel, amelyek a két anyag jelenlétére utalnak. A kutatók szerint az anyagok kimutatott magas szintje nem valószínű, hogy pusztán kémiai reakciók eredménye lenne, ami újabb érv az esetleges biológiai eredet mellett.
A továbblépéshez újabb megfigyelésekre lesz szükség, hogy jobban megértsük, hogyan keletkezhetnek ezek a vegyületek élet nélkül – ha egyáltalán ez lehetséges. Ez az első alkalom, hogy egy ilyen típusú potenciálisan életbarát bolygóról közép-infravörös spektrális adatokat kaptunk. A felfedezés egy újabb lépés lehet az élet nyomainak felkutatásában.
forrás: Watchers
Nyitókép: NASA/ESA/Hubble/STScI / ZUMA Press Wire / Northfoto