
Ma mindenképpen nézzünk fel az égre! Ha ügyesek vagyunk, még láthatjuk a Lyridák meteorrajt. Ez a jelenség évezredek óta lenyűgözi az embereket, és most ismét lehetőségünk nyílik megfigyelni.
Még ma is látható a Lyridák meteorraj hullása. A látványos csillaghullás – ha az időjárás is kegyes lesz – lenyűgöző élményt ígér az éjszakai égbolt alatt.
A Lyridák az egyik legrégebben megfigyelt meteorraj, első feljegyzései egészen időszámításunk előtt 687-ig nyúlnak vissza. A jelenség a Thatcher üstökös nyomában hátrahagyott porszemcsékhez köthető: ezek a Föld légkörébe érve felizzanak, és meteor formájában látványos csíkot húznak az égen. Ez az üstökös ( a Thatcher) 1861-ben járt utoljára a Nap közelében, és körülbelül 415 év alatt kerüli meg a Napot. A meteorok a Lyra (Lant) csillagkép irányából látszanak érkezni – innen ered az elnevezésük is.
A Lyridák aktivitása minden évben április 16. és 25. közé esik. A legjobb megfigyelési idő az éjszaka második felére, a hajnali órákra esik, amikor a Lyra csillagkép már magasabban áll az égbolton. Ideális esetben akár óránként 10-20 meteor is megfigyelhető, sőt, időnként fényes tűzgömbök is átszáguldhatnak az égen.
Érdemes tehát kémlelni az eget egy sötét helyen, távol a városi fényektől, és ha vagyunk olyan szerencsések, hogy meglátjuk a meteorrajt, ne felejtsünk el kívánni!
Nyitókép: Craig Taylor Photography / Shutterstock