
Horvátország számunkra a nyár, a szabadság és persze a tenger hűs habjainak ígérete. Ez azonban most egy kissé módosul, mivel egy új, inváziós halfaj jelent meg a az Adriai-tengerben egy friss tanulmány szerint.
Dél-nyugati szomszédunkhoz rengeteg magyar vendég érkezik minden évben. Közel is van, gyönyörű a partja és a cápák sem jelentenek veszélyt. Azonban egy friss tanulmány szerint egy új faj sajnos megkeserítheti azt az időt, amit az Adria habjain töltünk.
A kérdéses hal az ezüst csikóhal (Lagocephalus sceleratus), mely egy gömbhalféle, ráadásul tetrodotoxin nevű mérge elfogyasztva végzetes is lehet. De ha nem is esszük meg, akkor is odafigyelést igényel, mivel ökológiailag és turisztikailag is problémás lényről van szó. Eredetileg az Indo-csendes-óceáni térségben honos. Az utóbbi években azonban egyre gyakrabban észlelték a Földközi-tenger keleti és középső részein, ami komoly aggodalomra ad okot.
A legfrissebb jelentések szerint ez a veszélyes faj már a Földközi-tenger északi területein is megjelent. Terjedése összefüggésbe hozható a klímaváltozással és így a tenger hőmérséklet-emelkedésével, amely kedvezőbb feltételeket teremt az állat számára.
Az inváziós halfaj kagylókat, csigákat eszik, azok héját erős szájával töri fel. Ez a helyi ökoszisztémákra is kedvezőtlenül hat, de sajnos az emberre is veszélyes lehet, mivel harapása nemcsak fájdalmas, de komoly sérüléseket is okozhat. Szerencsére egyelőre nem találkoztak vele nagy tömegben, de feltétlenül szemmel kell tartani a jövőben.
Nyitókép: Sakis Lazarides / Shutterstock
Első ránézésre nehéz lenne azt állítani, hogy komoly fenyegetést jelent, mégis érdemes résen kell lenni: