
Ma, május 20-án ünnepeljük a Méhek Világnapját, amely kiváló alkalom arra, hogy elgondolkodjunk ezeknek az apró, de létfontosságú élőlényeknek a szerepéről bolygónk ökoszisztémájában és élelmiszer-ellátásában. A méhek és más beporzók nélkül ugyanis nemcsak a méz, hanem számos gyümölcs, zöldség és vadon élő növény sem létezne.
A méhek fontosabbak, mint gondolnánk. Pontosan ezért ünnepeljük meg őket a mai napon, a Méhek Világnapján, amelyet 1994 óta tartunk az Országos Magyar Méhészeti Egyesület kezdeményezésére.
Nem hiába kaptak egy saját napot a méhek, ugyanis számos dolgot köszönhetünk nekik.
Egyrészt kulcsszerepet játszanak a növények szaporodásában. A világ virágos növényeinek mintegy 75%-a, valamint az élelmiszernövényeink egyharmada függ a beporzók munkájától. Ezek az élőlények nemcsak a mezőgazdasági termelést segítik elő, hanem hozzájárulnak a biodiverzitás fenntartásához és az ökoszisztémák egészségéhez is.
Másrészt a méhek által végzett beporzás évente több milliárd dollár értékű mezőgazdasági termelést tesz lehetővé világszerte. Emellett a méhészeti termékek, mint a méz, viasz, propolisz és méhpempő, fontos szerepet töltenek be az élelmiszeriparban és a gyógyászatban. A méhészet számos vidéki közösség számára biztosít megélhetést és hozzájárul a fenntartható gazdasági fejlődéshez is!
Az utóbbi években aggasztó mértékben csökkent a méhpopuláció világszerte. Ennek fő okai közé tartozik az élőhelyek elvesztése, a növényvédő szerek túlzott használata, a klímaváltozás, a betegségek és a kórokozók terjedése. Ezen tényezők együttesen veszélyeztetik a beporzók túlélését és ezáltal az élelmiszerbiztonságot is.
Azonban mi is tudunk segíteni rajtuk:
A mai nap, a Méhek Világnapja tehát egy szuper alkalom arra, hogy mi is elkezdjünk nekik segíteni – ne csak ők nekünk.
Nyitókép: Riko fajar / Shutterstock