
A méhek munkája elengedhetetlen ahhoz, hogy az emberiség fennmaradjon, hiszen a beporzás révén a termés megjelenéséhez, az élelmiszer előállításához járulnak hozzá nagy mértékben. De a méhek veszélyben vannak, itt jönnek a képbe a robotméhek.
A robotméhek utópisztikus elképzelésnek tűnnek, vagy sokkal inkább apokaliptikusnak. Mindenesetre van létjogosultságuk, és még csak nem is azért, mert a méhek száma jelentősen csökken a bolygón.
Az MIT tudósai igyekeznek egyre és egyre tökéletesebb robotméheket előállítani. Ezek a parányi, repülni képes robotok 1000 másodpercet, azaz közel 17 percet képesek a levegőben tölteni, ahol bonyolult manővereket is végre tudnak hajtani. Pontos működésük és érzékelőkkel, kamerákkal ellátott testük sok szempontból hatékonyabbá teszi őket, mint az eredeti, természet alkotta méheket. A robotméhek például képesek információkat gyűjteni az általuk beporzott növények állapotáról is.
Hogy akkor mi akadályozza meg azt, hogy a robotméhek elterjedjenek minden olyan területen, ahol csak mezőgazdasággal foglalkoznak? Az, hogy ezek a high-tech gépek csak erősen kontrollált körülmények között képesek a feladatuk végrehajtására, a természetes közegben, mondjuk egy gyümölcsösben. Ennek ellenére a létjogosultságuk mégis valós, hiszen egyre inkább terjednek, egyre nagyobb szükség van a beltéri vertikális farmokra. Ezeken a területeken kontrollált körülmények közt a robotméhek hatékonyabbak, ráadásul természetes társaik számára ez a környezet nem éppen ideális. A klímaváltozás árnyékában az ilyen típusú vertikális kertek egyre nagyobb értéket fognak képviselni, a robotméhek pedig komoly értéket adhatnak hozzá a jövő mezőgazdaságához.
Nyitókép: unsplash.com