Amikor a beporzókat igyekszünk megismerni és védeni, akkor alapvetően kicsi lényekben gondolkozunk, mint a rovarok, esetleg a madarak. A növények azonban nem ilyen szűklátókörűek.
Ha beporzó, akkor méh! Az utóbbi években a méhek jelentős pusztulása miatt azonban ez a kép azért árnyalódott. Ma már sokan tudják, a darazsak is fontos beporzók, ahogyan a lepkék, vagy más rovarok, de még a madarak is elláthatják ezt a feladatot.
Egy a New Scientist lapjain megjelent publikáció azonban felhívja a figyelmet, hogy olyan állatok is lehetnek beporzók, akikre nem is gondolnánk. A helyszín ezúttal Afrika, ahol a fáklyaliliom elképesztő mennyiségben, gyönyörű, vöröses árnyalatba von mezőket. Ez a növény pedig nagyon édes nedvet termel, melyet a rovarok, a madarak, de még az emberek is szeretnek, utóbbiak kávé ízesítésére is használják.
Ugyancsak ínyenc falatnak tekinti a fáklyaliliom édes nektárját az etióp farkas, mely egy-egy mezei látogatás alkalmával akár 20 növényt is felkeres. A nyalogatás közben pedig a pofájára ragad a liliom virágpora, így pedig a farkas nemcsak csemegéhez jut, hanem részt vesz a növények beporzásában is. Ez a tanulmány pedig az etióp farkast az első, ismert nagy testű ragadozóvá teszi, mely a beporzásban is részt vesz.
Nyitókép: Shutterstock