
Már most, tavasszal is észrevehető, hogy a szokásosnál korábban és jóval nagyobb számban jelent meg a kertekben, parkokban, mezőkön a mindenki által gyűlölt rovar. A kullancs nemcsak zavaró vérszívó, hanem számos, akár életveszélyes betegséget is terjeszthet – és nemcsak az emberekre, hanem négylábú társainkra is veszélyt jelent.
Kullancsinvázió van kialakulóban, vigyázzunk magunkra és házi kedvenceinkre is. Megmutatjuk, hogyan tudunk védekezni ellenük.
Az enyhe tél és a korán induló tavasz kombinációja idén tökéletes körülményeket teremtett a kullancsok szaporodásához. Ezek a paraziták már 4-5°C fok felett aktívvá válnak, és a nedves, árnyékos helyeket különösen kedvelik – vagyis pont azokat a kertrészeket, ahol a háziállataink is szívesen mozognak. Ráadásul az elmúlt hetek csapadékos időszaka és a hirtelen melegedés még jobban felpörgette az élettevékenységüket.
A szakértők szerint most egy kifejezetten erős kullancsszezon indult be – és nemcsak a természetben, hanem városi környezetben, kertekben, udvarokon is megnőtt a számuk.
A kutyák és macskák különösen veszélyeztetettek, hiszen a bundájuk kiváló rejtekhely a kullancsok számára, és sokszor már csak akkor vesszük észre a bajt, amikor a fertőzés megtörtént, vagy megszívta magát a kártevő. A leggyakoribb kullancs által terjesztett betegségek állatoknál:
Ezek közül több akár halálos kimenetelű is lehet, ha nem ismerjük fel időben!
A védekezés legfontosabb formái:
Persze magunkra is oda kell figyelnünk, de mi tudunk tudatosan védekezni ellenük kullancsriasztóval, át tudjuk magunkat nézni, ha esetleg olyan helyen jártunk, ahol előfordulhatnak.
Ha ezeket betartjuk, akkor nemcsak mi, de kutyusunk is megúszhatja a kullancs által okozott károkat. Ne csak várjunk, cselekedjünk!
Nyitókép: Köpönyeg
Ha esetleg mégis sikerült a kullancsnak beleférkőzie kedvencünkbe, akkor így távolítsuk el: