Március 11. Kedd, Szilárd

Itt a tavasz, jönnek a sünök! 

A tavasz érkezésével indulnak a kerti munkák. Takarítunk, összeszedjük a leveleket, eltüntetjük a kupacokat – itt azonban egy kicsit álljunk meg, hiszen a kupacok alatt sünök lehetnek! 


A sünök kertünk őrei, nagyon hasznos lények, akik rengeteg kártevőtől mentenek meg minket. Ilyenkor, a tavasz első napjaiban azonban még védtelenek, óvatosan kell bánni menedékeikkel, a növényhulladék kupacokkal. 

sün összegömbölyödve
A sün hasznos vendég a kertben! Fotó: simonovstas / Shutterstock

Tavasz és sünrejtek 

Ha mindenképpen szeretnénk eltüntetni a hulladékot a kertből, akkor nagyon óvatosan forgassuk át a rejtekhelynek is alkalmas rakásokat. Semmi esetre se gyújtsuk fel azokat! Ez egyrészt tilos, másrészt a sünöknek esélyt sem hagy a menekülésre. Védekezési mechanizmusuk az összegömbölyödés, a tűz hatására is ehhez folyamodnak, így pedig lassan megsülnek. 

Amennyiben sünt találunk a rakásban, temessük vissza, hagyjuk, hogy magától költözhessen el. A sünik május-június között az ellési időszakot élik, ilyenkor a kupacokban már kicsik is lehetnek. Ha esetleg a kibontáskor kis sünöket is találunk, ne bántsuk őket, csak temessük vissza a kupacot megfelelő mennyiségű növényi hulladékkal, és hagyjuk, hogy a nőstény tegye a dolgát! A kicsik 4-5 hetesen már követik anyjukat, addig azonban a kupac az egyetlen védelmük, így várjunk annak elbontásával. Ha szeretnénk a sünöknek menedéket nyújtani, miközben az is jó lenne, ha a kert tisztasága is megmaradna, akkor a kupacokat a bokrok alá tegyük. Ezzel egyrészt a gazolást csökkenthetjük, másrészt a sünök is menedékre lelnek, vagyis mindenki nyer az üzleten. Nem utolsó sorban a növényi hulladék a talajt és így a bokrokat is táplálja! 

MTI / Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME)

Nyitókép: yul38885 / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!