Észrevette, hogy milyen korán lenyugszik a Nap? Nem, ez nem a téli depresszió, tényleg nagyon korán nyugovóra tért, hiszen szerdán 15:54 után pár másodperccel már eltűnt a horizontról, legalábbis a fővárosban ekkor volt napnyugta.
Mivel a Föld nem lapos, így az ország keleti és nyugati részein nem ugyanakkor tér nyugovóra a Nap. Ráadásul az eltérés nem is olyan kicsi, így keleten valamivel tovább élvezhetik a téli nap látványát, míg nyugaton előbb kénytelenek megválni tőle, itt előbb érkezik a napnyugta.
Tavaly egy picit később, december 12-én következett be ez a forduló, de az időpont, a 15:54 nagyjából egyezik. Idén ez a nap december 11. lett. Azt is ki kell emelni, hogy a keleti országrészben, pontosabban a legkeletibb ponton a napnyugta a fenti időponthoz képest 15 perccel később, a nyugati részben, a legnyugatibb ponton azonban 11 perccel korábban következik be a naplemente.
Azaz lehet örülni, innentől minden egyes nap egy egészen picivel, de később lesz sötétedés. De a tyúklépéses mondás még nem állja meg a helyét, jelesül nem lesz “egy tyúklépéssel hosszabb” minden nap, nem most volt a legrövidebb nap az évben.
A legkorábbi Napnyugta már megtörtént, a legkésőbbi napkelte még nem. Annak időpontja még későbbre csúszik, egészen január 1-re, a reggeli sötét még sokáig velünk lesz. A két időpont tehát nem esik egybe, ráadásul egyik sem egyezik a téli napfordulóval.
Csak hogy ne legyen olyan egyszerű eligazodni ezekben a fogalmakban, illesszük be ide a téli napfordulót is, mikor a Nap-Föld középpontokat összekötő egyenes, valamint az egyenlítő síkjának bezárt szöge a legnagyobb – ez kb. 23,5 fok -miközben a Nap a déli félgömbön helyezkedik el. Ez az időpont idén december 21-re esik, azon belül is egészen pontosan 10:20-ra.
Nem véletlen a közelsége a karácsonyhoz sem, a népi hagyományok szerint ilyenkor hajtották végre a termékenységvarázslatokat, de ilyenkor a hagyomány szerint a jövőbe lehetett látni, vagyis a jóslások is gyakoriak voltak. Természetesen az étkezéssel is összekapcsolódott az időpont, mint az egyik legfontosabb közös tevékenységgel, valamint a megbélkélés időszaka is volt. A legkorábbi napnyugta a keresztény hagyományokban is megjelenik, hiszen a karácsonyi ünnepsorozat első napja, vagyis az advent a téli napfordulót megelőző 4 hétre esik.
Nyitókép: Mike Pellinni / Shutterstock
Ha jobban belegondolunk, kis hazánkban a téli napforduló nem is annyira nyomasztó, például a norvég Tromsø-hoz képest: