December 11. Szerda, Damáz, Damáz, Tonuzóba, Tonuzóba

Hogyan hat a téli hideg energiafogyasztásunkra?

Legtöbbünknek az él a fejében hogy a tél beálltával extra kiadásokkal kell számolnunk. Megszoktuk, hogy ha érkezik a hideg, akkor megugrik az energiafogyasztás. Bár megszoktuk, ez ma már nem feltétlenül igaz.

Hogyan hat a téli hideg az energiafogyasztásra Magyarországon?


Pontosabban megugrik télen is a rezsi, de ez ma már nyáron is igaz, hiszen hűteni kell a lakást. Ennek megfelelően ma már mindegy, hogy hideg vagy meleg, a fontos, hogy hogyan optimalizáljuk az energiafogyasztásunkat. Ez azonban eltér a téli és a nyári időszakban, legalábbis néhány pontban. 

Már nyáron sem sokkal jobb a helyzet energiafogyasztás terén
Már nyáron sem sokkal jobb a helyzet energiafogyasztás terén... / Fotó: Moment Capsule / Shutterstock

Hideg vagy meleg – energiafogyasztás tekintetében szinte egyre megy 

A lakásunk energiatakarékosságának optimalizálása fontos, mert ez mind a hideg, mind a meleg ellen véd minket. Ezek a megoldások azonban átalakítást igényelnek és sajnos nem is olcsók. 

Ehhez azonban szerencsére elérhető többféle állami támogatás és különböző energetikai pályázatok, amivel nemcsak a szigetelés oldható meg, hanem az olyan energiahatékonysági beruházások is finanszírozhatók, mint a napelemes rendszer telepítése, illetve a hőszivattyúk beszerelése. Ezekkel az eszközökkel az energiafelhasználás optimalizálható, ami a megfelelő szigeteléssel kombinálva komoly megtakarítást eredményez. 

A tetőcsere pályázat, az elektromos hálózat felújítása, a napelemek integrálása, a kazán cseréje vagy a nagyfogyasztók évente kiírt cserelehetősége mind olyan támogatás, mely segíthet optimalizálni az energiafogyasztásunkat, hogy a fűtésünk, gáz vagy áramfelhasználásunk a kedvezményes kategóriában maradhasson. 

Ha nincs elég tőke 

Abban az esetben is tehetünk az energiahatékonyságért, ha nincs tőkénk egy nagyobb beruházásra. Ha már a fűtés megoldott, akkor igyekezzünk meg is tartani a meleget. Az rendszerint a nyílászárók mentén szökik el, nem véletlen, hogy nagyszüleink előszeretettel alkalmaztak hosszú párnákat az ablakok belső oldalán, vagy nehéz függönyöket az ajtó előtt. Ezek mind csökkenteni képesek az energiaveszteséget. 

Jó megoldás lehet a hőtükör fólia is, mely nem igényel túl sok ráfordítást, de a radiátor mögé felhelyezve a falra vetített hőt visszasugározza a szobába. Azzal is sokat tehetünk a fűtés hatékonyságáért, ha a radiátorokat, fűtőtesteket szabaddá tesszük. Sem bútor ne legyen előtte, se rá ne pakoljunk semmit. 

Ésszerű használat mellett kedvezőbb energiahatékonyság érhető el.
Ésszerű használat mellett kedvezőbb energiahatékonyság érhető el. / Fotó: Dmitrij Galacewicz / Shutterstock

Sokan szeretnek otthon pólóban és zokni nélkül mászkálni, ami nyáron rendben is van, de télen nem szerencsés. A megfelelő téli öltözet kiválasztásával is segíthetünk a pénztárcánknak. Egy meleg papucs rengeteget számít a komfortunk szempontjából, ahogyan egy pulóver és egy vastagabb nadrág is. Ha ugyanis nem kell 23°C-ra fűteni a lakást, csak 21°C-ra, azzal egy fűtési szezon alatt több tízezer forintot is meg lehet spórolni! 

Temperáljuk a lakást, azaz ne hagyjuk nagyon kihűlni. Ez azért fontos, mert állandó 16-17°C-on tartani a lakást, és onnan felfűteni 21°C-ra sokkal kevesebb energiába kerül, mintha hagynánk a lakást kihűlni 14-15°C-ra, és onnan fűtenénk fel 21°C-ra, esetleg még magasabb hőfokra. 

Nyitókép: MP_Foto / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!