December 11. Szerda, Damáz, Damáz, Tonuzóba, Tonuzóba

Luca napi néphagyományok és időjóslás

December 13., a téli napfordulóhoz közel eső jeles dátum, amely számos néphagyományt és babonát őriz. A Luca napjához kapcsolódó szokások egyszerre voltak időjósló, termékenységi és mágikus jellegűek. Ezek a hagyományok az évszázadok során sokszínű kulturális örökséggé váltak, amelyeket ma is sokan megőriznek és ápolnak.

Luca nap a fonóban


Az egyik legismertebb Luca napi szokás a Luca széke készítése. A néphit szerint a széket december 13-án kell elkezdeni faragni, méghozzá kilenc különböző fából. A munka egészen karácsony estéjéig tartott, így a „lassan készül, mint a Luca széke” mondás is innen ered. Az elkészült székre állva a karácsonyi misén állítólag meg lehetett látni a boszorkányokat, akiket ezután gyorsan el kellett üldözni. A szék tehát nemcsak bútordarab, hanem mágikus eszköz is volt.

Fontos hagyomány a Luca napi búza vetése.
Fontos hagyomány a Luca napi búza vetése / Fotó: Africa Studio / Shutterstock

Luca napi babonák és szokások

Luca napját sok babona övezte, amelyek általában védekezésre, termékenységre és jóslásra irányultak. Az emberek például fokhagymával kenték be az ajtófélfákat, hogy távol tartsák a gonosz szellemeket. Tilos volt bármilyen munkát végezni, különösen a női munkákat, mint a fonás vagy a varrás, mert ezek balszerencsét hoztak volna.

Egy másik fontos hagyomány a Luca napi búza vetése. A néphit szerint a Luca napján elültetett búza növekedése megmutatta, hogy milyen termékeny lesz az elkövetkező év. Ha a búza karácsonyra szép zöld lett, az bőséget és jólétet jelzett.

Időjóslás: hagymakalendárium és a 12 nap

Luca napját időjósló hagyományok is gazdagították. Az egyik legismertebb módszer a hagymakalendárium volt, amelyben 12 szeletre vágott hagymát sóztak be. Minden szelet egy-egy hónapot jelképezett. Ha a hagyma megpuhult vagy nedves lett, az esős, csapadékos hónapot jelzett. Ha száraz maradt, az száraz időjárást jósolt arra az időszakra.

A karácsonyig tartó 12 nap is különleges szerepet játszott az időjóslásban. E napok mindegyike az elkövetkező év egy-egy hónapjának felelt meg (13-a január, 14-e február és így tovább). Az emberek megfigyelték az időjárást, és ebből próbáltak következtetni arra, hogy milyen idő várható a következő évben.

A néphagyomány szerint a hagymakalendárium 12 besózott szeletéből a következő évi időjárás jósolható meg.
A néphagyomány szerint a hagymakalendárium 12 besózott szeletéből a következő évi időjárás jósolható meg. / Fotó: Pixel-Shot / Shutterstock

Egyéb Luca napi hagyományok

Luca napját a néphagyomány termékenységi napként is számon tartotta. A fiatal lányok például jóslásokat végeztek, hogy megtudják, ki lesz a jövendőbelijük. Az egyik ilyen Luca napi babona szerint 12 cédulára férfineveket írtak, és minden nap egyet kihúztak. Az utolsó cédula nevének tulajdonosa lett a hiedelem szerint a leendő férj.

A boszorkányokkal kapcsolatos hiedelmek is fontos szerepet kaptak. A Luca napi babonák szerint ezen a napon a boszorkányok különösen aktívak, ezért az emberek különféle praktikákkal – például fokhagyma vagy mák szórásával – próbálták távol tartani őket.

Luca nap mai szerepe

Bár a Luca napi szokások közül sok már csak a folklór része, néhány hagyományt még ma is gyakorolnak. A Luca napi búza ültetése például egyre népszerűbb, hiszen szép zöld hajtásai nemcsak az ünnepi dekorációt gazdagítják, hanem az újév reményeit is szimbolizálják. A hagymakalendáriumot és a 12 napos időjóslását is sokan újra felfedezik, mint érdekes népi bölcsességeket.

Említésre méltó még, hogy nem csak hazánkban jeles nap ez, bár annyi csavarral, hogy Svédországban Luca napja a fény ünnepe, amely Szent Lúcia tiszteletére zajlik. A hagyomány része, hogy fehér ruhába öltözött lányokat, a "Lúciákat", gyertyakoszorúval a fejükön felvonultatnak, miközben énekelnek. Ez a szertartás a sötétség és a fény közötti harcot szimbolizálja.

Kevés olyan nap van, amelyhez ennyire nagyszámú és sokszínű néphagyomány kapcsolódik, és nemcsak az adventi időszak különlegességét hangsúlyozza, hanem gazdag hagyománykincsünkről is tanúskodik. E szokások őrzése és újraélesztése segít megőrizni népi kultúránk emlékeit, és közelebb hozza hozzánk a természet és az évszakok ciklusait (még ha azok meglehetősen fel is borultak mára). 

Nyitókép: Luca a fonóban (Csömör, Pest m.) / 472.o. - Magyar Néprajzi Lexikon K-Né - Akadémiai Kiadó / Arcanum

Luca napi kotyolás:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!