Katalin napján, vagyis november 25-én fordulópontot is ünneplünk, illetve számos más néphagyomány is kötődik ehhez a naphoz. Többek közt az, hogy “ha Katalin kopog, karácsony locsog”, de ez fordítva is igaz: “ha Katalin locsog, karácsony kopog”. A jóslatot ismerjük, de vajon mennyire bízhatunk benne?
Persze mindenki tudja, hogy az ilyen jóslatok eredetileg nem száraz tényekre, hanem megfigyelésekre épülnek, vagyis nem teljesen pontosak. Ugyanakkor mivel hosszan figyelték Katalin napját is eleink, talán lehet valami abban az elképzelésben, amit a néphagyomány mindmáig megőrzött.
Ez a nap nem csak azért jelentős, mert igen korán útmutatást ad nekünk arra vonatkozóan, vajon mennyire lehet részünk fehér, vagy pontosabban hideg karácsonyban. A Szent Katalin tiszteletére szánt nap sokkal többet jelentett elődeink számára a havazás, vagy a várható időjárás előrejelzésénél.
Egyfajta lezárás, határvonal is volt, hiszen a Katalin-napi bál volt az utolsó a mulatságok arra az évre. Ez volt az utolsó bál, Katalin után nem rendeztek már esküvőket sem. Az okok jellemzően a vallásban keresendőek, hiszen Katalin nap után nem sokkal érkezik Advent első vasárnapja, mely már a kereszténység legszentebb ünnepének előkészítéséhez tartozik, ilyenkor már nem a bálok és a földi örömök a fontosak.
Katalin napján bizonyos munkák is tilosak voltak. Nem dolgoztak a malmok, nem lehetett szántani, illetve a kocsiba sem lehetett befogni az állatokat. A nők számára sok helyen még a kenyérsütés is tilos volt. Ezek oka valószínűleg Szent Katalin halálának körülményeiben keresendő, hiszen az asszonyt kerékbe törték, így a kerékkel kapcsolatos munkák tiltólistásak lettek – persze csak a hatékonyság szem előtt tartása mellett.
Tudjuk, hogy ki mikor kopog és locsog, de azért erre mérget nem vennénk, hiszen egy népi megfigyelésről van szó. Ugyanakkor a megfigyelést szerencsére adatok is alátámasztják, azaz egész jól meg lehet mondani, hogy mennyire jönnek be Katalin jóslatai.
Nos, Katalin is szeszélyes, így amikor azt jósolja, karácsony fagyos lesz, akkor erre az elmúlt 100 év adatai alapján 84%-os esély mutatkozik. Ha azonban locsogó karácsonyt jósol, akkor erre “csak” 51,4%-os eséllyel számíthatunk. Összességében Katalin jóslatai majdnem 70%-os arányban bejönnek, ami azért nem rossz.
A hétfői méréseink alapján a napi középhőmérséklet sehol nem ment nulla fok alá, így nem mondhatjuk, hogy Katalin kopogott, vagyis van esély egy kopogós karácsonyra, de azért azt se felejtsük el, hogy a jóslatokat erősen befolyásolja a klímakatasztrófa jelenléte is, mely a szélsőségek felé mozdítja el az időjárásunkat.
statisztikai adatok forrása: Starschema, OMSZ
Nyitókép: MTI/Komka Péter