A trend nemcsak idehaza, hanem az EU összes országában is megfigyelhető. Finnországban már azt a közbeszerzést is felfüggesztették, mely a híres babaváró-csomag megtöltéséhez kell, az oka pedig, hogy egyre kevesebb a gyermek, így már nem éri meg a rendszer.
A gyermek a jövő, és ezt annyira jól értelmezte az emberiség, hogy az utóbbi néhány évszázadban elképesztő sokasodást mutattunk fel. Ennek eredménye pedig a túlnépesedés és közvetve a klíma- és biodiverzitási katasztrófa.
Alapvetően tehát nem is olyan rossz dolog, ha kevesebb gyermek születik, de ennek gazdasági hatásai nem ennyire egyszerűek. Ráadásul az EU-ban jelenleg egyetlen ország sem reprodukálja önmagát, mindenhol fogyás tapasztalható.
Ahhoz ugyanis, hogy a népesség stabil lehessen, azaz se ne nőjön, se ne fogyjon, 2,1-es születési rátára lenne szükség. Az EU-ban a legmagasabb adatot Franciaország produkálja, itt 1,7 ez a szám, hazánkban 1,5, Finnországban pedig 1,26 (a 2023-as adatok alapján). A legrosszabb helyzetben Málta van, itt a mutató csak 1,08.
forrás: Eurostat
Nyitókép: Shutterstock