Az ember igyekszik védekezni a dühítő, akár betegségeket is terjesztő kis vérszívó rovar, a szúnyog ellen. Ennek országosan is “bevált” módszere az úgynevezett kémiai gyérítés.
Ennek értelmében az emberre és a melegvérű lényekre nem veszélyes idegmérget permeteznek a környezetbe a szúnyogok ellen. A debreceni botanikuskert szakemberei azonban egy vizsgálat során rámutattak, hogy ez bizony nagyon keveset ér, miközben számos más rovart elpusztít a szer.
A vizsgálati módszer pofonegyszerű: egy nagy fehér vásznat tettek az ősfás terület egy fája alá, a gyérítés másnapján pedig megvizsgálták az arra hullott tetemeket. Ragadozó rovarok, legyek, pókok, ormányosbogárfélék, katicabogarak és számos más rovar is halálát lelte a gyérítés során.
Eközben a leterített lepedőn összesen 3(!) darab csípőszúnyogot találtak a szakemberek, vagyis az elhullott rovarok 99%-a nem szúnyog, a módszer tehát finoman szólva is megkérdőjelezhető. Mindamellett a rendszeres gyérítés miatt a szúnyogok lassan rezisztenssé válnak a méregre, vagyis ökológiai bomba gyanánt használható ugyan, de inkább kedvezünk vele a szúnyogoknak, semmint ártunk...
Nyitókép: Shutterstock