A világon a legtöbb ember alapvető élelmiszere nem a kenyér, hanem a rizs. Termelése – annak köszönhetően, hogy elárasztott földeken történik – jelentős metánkibocsátással jár, mivel a metántermelő organizmusok nagyon jól érzik magukat az ilyen környezetben.
Az elárasztás lényege, hogy a rizs kártevői, valamint a gyomok nem kapnak teret, ezzel pedig a termelés biztonsága jelentősen megnő. A Rize névre keresztelt startup azonban egy olyan technikát dolgozott ki, melynek segítségével a metánkibocsátás jelentős mértékben csökkenthető, miközben a terméshozam még növekszik is.
Nem vegyszerekről vagy bonyolult eljárásokról van szó. Az AWD (váltakozó nedvesítés és szárítás) technológia lényege, hogy az elárasztott területet hagyják kiszáradni, majd újra elárasztják – egy termelési időszakban egyszer vagy akár kétszer is.
Ezzel nemcsak a metánkibocsátás csökken, de a víz-stressz hatására, mikor kiszárad a terület, a rizs gyökerei is intenzívebben növekednek, vizet keresve. Az újbóli elárasztásnál így több növény jön létre, ami magasabb terméshozamot eredményez, mindezt természetes módon.
Nyitókép: Shutterstock