Nagyon úgy néz ki, hogy tudomány eljutott arra a pontra, amikor a napelem már nem szükséges ahhoz, hogy napenergiát termeljük. Mostantól ehhez elég egy ultravékony réteg, mely gyakorlatilag bármilyen felületre felvihető.
A napelemek hatalmas segítséget jelentenek a tiszta energiatermelésre való átállásban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy praktikusak lennének, vagy hogy ne foglalnának feleslegesen sok helyet.
Az Oxfordi Egyetem fizika tanszékének tudósai egy perovszkit alapú ultravékony, nagyon könnyen alakítható felületet hoztak létre, mely integrálható gyakorlatilag bármire, a telefontól elkezdve a hátizsákon keresztül az épületek faláig.
Azon túl, hogy az anyag alapvetően megoldja a napelemek helyigényével kapcsolatos kérdéskört, nem mehetünk el szó nélkül a hatékonysága mellett sem. Jelenleg 27%-os hatékonyságot képes felmutatni, de a fejlesztések révén ez 45%-ig feltornázható. Összehasonlításképpen: a ma használt napelemek a napfény energiájának nagyjából 22%-át képesek hasznosítani, így az új technológia várható teljesítménye bizakodásra ad okot.
Nyitókép: Shutterstock