A hollywoodi szuperprodukció valósággá ugyan nem válik, legalábbis nem abban a formában, ahogyan azt a filmben láthattuk, de az óceáni szállítószalag leállása sajnos valóságos veszély és hamarabb érkezhet, mint hinnénk.
A Holnapután-hoz hasonló filmeknek eladhatónak kell lennie, vagyis a történések erősen eltúlozva szerepelnek benne, romantikus szállal, hősökkel és happy enddel. A valóság azonban ennél egyszerűbb, szürkébb, kérlelhetetlenebb, nem olyan, mint egy katasztrófafilm.
A szállítószalag működésének alapfeltétele a sókoncentráció egyensúlya. A sósabb víz lesüllyedése és dél felé áramlása tartja fent a rendszert, mely nemcsak tápanyagokat szállít, hanem gondoskodik arról is, hogy a déli területek ne hevüljenek túl, az északiak pedig ne fagyjanak meg. A leállás azonban erősen átrendezi a viszonyokat a bolygón.
Azon túl, hogy ökológiai katasztrófák sorát válthatja ki, a jegesedés egészen az angol partokig húzódhat, miközben a csapadékeloszlás még szélsőségesebbé válik. A hőmérsékleti anomáliák mindennapossá válnak, az élőhelyeket pedig nemcsak az óceánban, hanem a szárazföldön is átalakítja. A tudósok pár éve azon vitatkoztak, vajon megtörténhet-e a leállás. Ma a vita tárgya, hogy mikor. A legvalószínűbb időpont pedig 2050 környékére tehető...
Nyitókép: Shutterstock