A napelem jelenti a megoldást a globális felmelegedés ellen - legalábbis részben, ugyanakkor számolni kell azzal a ténnyel, hogy a napelemek újra hasznosítása kifejezetten nehéz és nagyon sok környezetre káros anyag kell hozzá, így az többnyire elmarad.
De lehet a bolygó megmentője a napelem, ha önmaga is hulladékként végzi? Nyilván nem, és ezt így látja a 9Tech nevű cég is, mely egy új eljárást dolgozott ki a felhasznált anyagok visszanyerésére.
A napelemekben található ezüstöt eddig erős savakkal nyerték vissza, melyek mérgező vegyületek, emellett a rézből és ezüstből nyomtatott vezetőket egy ragasztóval rögzítik és teszik vízállóvá. Ennek eltávolítása szintén mérgező vegyületekkel történhet.
A cég eljárása során a keret eltávolítását követően 400°C-os hőnek teszik ki a táblákat, mely elpárologtatja a ragasztót. Ezt a párát felfogják, a visszamaradó anyagokat pedig szűrőkön és szitákon keresztül választják szét. A tesztek során az eljárással az ezüst 90%-a, a szilícium 95%-a, a réz 99%-a szerezhető vissza, a környezetre káros anyagok használata nélkül – igaz, drágábban...
Nyitókép: Shutterstock