A kibocsátásmentes építőipar egyelőre utópia. Az egyik legszennyezőbb ágazata a cementgyártás, mely nélkülözhetetlen anyagot ad az építkezésekhez, de ennek a CO2-kibocsátása irtózatosan magas.
A tudósok igyekeznek megtalálni a megfelelő alternatíváját a cementnek, ami nem könnyű feladat. Most azonban úgy tűnik, hogy áttörést sikerült elérni ezen a téren. Ráadásul nem is alternatíva merült fel, hanem a cement visszanyerése, mindezt kibocsátásmentes formában.
Cambridge-i Egyetem kutatói a Nature folyóiratban publikálták eredményeiket, melyeket akkor értek el, amikor használt betont dobtak az acélfeldolgozó kemencébe. Ezzel egyrészt nagyon jól meg lehet tisztítani a vasat, ami a betonban van, vagyis az is visszanyerhető, de közben egy érdekes melléktermék, az úgynevezett reaktivált cement is létrejön.
Ezt hirtelen lehűtve a cement helyettesítésére alkalmas újrahasznosított cement jön létre, mely tulajdonságait tekintve szinte teljesen megegyezik eredeti társával, a létrehozott beton pedig tökéletes. Amennyiben az acélfeldolgozó kemence működtetése megújuló energiával történik, akkor gyakorlatilag kibocsátásmentessé tehető a cementgyártás, ameddig csak van újrahasznosítható beton.
Nyitókép: Shutterstock