A klímaváltozás hatása már a tehénistállókban is érezhető. A világszerte egyre gyakoribb és intenzívebb hőhullámok súlyosan visszavetik a tejhozamot – derül ki egy friss tudományos tanulmányból.
Nem lesz többet tej a globális felmelegedés miatt? De ez mégis hogy függ össze?
Egy új, több mint 130 ezer tehén adatán alapuló kutatás szerint az extrém hőség tartósan és drasztikusan csökkenti a tejelő szarvasmarhák teljesítményét. Már egyetlen óra olyan időjárás, amikor a nedves hőmérsékleti érték (a hőmérséklet és páratartalom kombinált mutatója) 26 Celsius-fok fölé emelkedik, naponta 0,5%-kal csökkenti egy tehén tejhozamát. A hatás nemcsak pillanatnyi: még 10 nappal a hőségnap után is kevesebb tejet adnak az állatok, mutatott rá a Jeruzsálemi Héber Egyetem, a Tel-avivi Egyetem és a Chicagói Egyetem közös vizsgálata.
A kutatók az adatok alapján úgy becsülik, hogy 2050-re a globális tejhozam átlagosan 4%-kal eshet vissza – és ez már a jelenlegi, hőséghez való alkalmazkodási stratégiák figyelembevételével számolt adat.
A globális visszaesés nemcsak az iparágat, hanem mintegy 150 millió háztartást érinthet világszerte, amelyek tejtermelésből élnek. A hatás különösen Dél-Ázsiában lehet súlyos, ahol a következő évtizedben várható a tejtermelés legnagyobb növekedése – és ahol a már most is gyakori hőhullámok a klímaváltozás előrehaladtával tovább súlyosbodnak.
A régióban a növekvő hőség és páratartalom halálos kombináció lehet az állatok számára, miközben a tejtermékek iránti kereslet folyamatosan nő. Mivel a szarvasmarhák a metánkibocsátás körülbelül harmadáért felelősek, az állattartás maga is hozzájárul a klímaválsághoz, amely most már visszahat saját működésére is.
A tejipar már alkalmazkodik a szélsőséges időjáráshoz – különösen Izraelben, ahol a legtöbb gazdaság ventillátorokat, permetezőket, árnyékolókat használ a hőség enyhítésére. Azonban ezek a módszerek csupán az extrém hőség hatásainak 40%-át tudják mérsékelni, ha a hőmérséklet 24 fok fölé emelkedik – áll a kutatásban.
A kutatás vezetője, Claire Palandri szerint nemcsak hűtéstechnológiai megoldásokra van szükség, hanem az állatok stresszének általános csökkentésére is: a szoros bezártság, a borjaktól való elszakítás és más pszichés stresszorok is rontják a tehén hőhöz való alkalmazkodó képességét.
A kutatás újabb figyelmeztetés arra, hogy a klímaváltozás nem egy távoli fenyegetés – már most is hatással van a mindennapi élet alapvető elemeire, például a reggeli tejre is.
Nyitókép: PeopleImages.com - Yuri A / Shutterstock
Forrás: TheGuardian