Nem jósolnak túl nagy jövőt... A brit mezőgazdaság a klímaváltozás frontvonalában találta magát.
Egy friss kutatás szerint az Egyesült Királyság gazdáinak több mint 80%-a attól tart, hogy a klímaválság végleg ellehetetleníti a megélhetésüket. Az elmúlt évek szélsőséges időjárási jelenségei – extrém szárazság, hirtelen jött özönvízszerű esőzések és forró hőhullámok – drámai módon csökkentették a terméshozamokat, sokuk jövedelme pedig már most súlyos veszteségeket szenvedett el. Bár sokan a fogyasztók oldaláról érzékelik ezt az áremelkedések formájában, a klímaváltozás legelső és legnagyobb vesztesei most a brit gazdák.
Az Egyesült Királyság gazdái súlyos figyelmeztetést fogalmaztak meg: több mint 80%-uk fél attól, hogy a klímaválság hosszú távon megszünteti a megélhetésüket. Egy friss brit tanulmány szerint a hőhullámok, aszályok és özönvízszerű esőzések már most is megtizedelték a terméshozamot, és közvetlen anyagi veszteséget okoznak a földművesek döntő többségének.
A kutatásból – amelyet az Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU) végzett 300 brit gazda körében – kiderült:
Ezek nem elméleti veszélyek: az aranyárban mért brit zöldségek, gyümölcsök, gabonák mögött gyakran olyan gazdák állnak, akik évről évre kisebb hozamokból, egyre drágábban próbálnak megélni.
A tanulmány szerint csak 2024-ben több mint 1 milliárd fonttal (több mint 460 milliárd forinttal!) csökkent a brit szántóföldi gazdák jövedelme – ez az egyik legrosszabb év volt évtizedek óta.
A klímaváltozás nem csak a természettel szemben kiszolgáltatottá vált gazdákat érinti, hanem az élelmiszer-ellátás biztonságát is. A Brit Kiskereskedelmi Konzorcium már nyíltan kijelentette: az időjárási szélsőségek miatt megugrott termelési költségek közvetlenül hozzájárulnak az áremelkedéshez a boltokban.
Fontos hangsúlyozni, hogy a cikkben kizárólag brit gazdákról van szó, de a megállapítások ijesztően ismerősek lehetnek a magyar olvasóknak is. Az utóbbi években hazánkban is egyre gyakoribbak az aszályos időszakok, az Alföldön különösen súlyos a vízhiány, és már a hazai agrárkutatók is figyelmeztetnek a hosszú távú kiszámíthatóság hiányára.
Az Egyesült Királyság mezőgazdasága most egyfajta „élő előrejelzésként” is szolgálhat számunkra: ha most nem kezdjük el komolyan venni a klímavédelmet és az alkalmazkodást, itthon is ugyanez lehet a forgatókönyv.
Nyitókép: maxbelchenko / Shutterstock