Új korszak kezdődhet: a feltámasztott óriásfarkasok készen állnak a szaporodásra
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Köpönyeg.huMindenki csak hitetlenkedve nézte a hírt, amikor a texasi Colossal Biosciences bejelentette: sikerült visszahozniuk a rég kihalt óriásfarkast (dire wolf). Mi is írtunk róla korábban, hiszen az egész elképesztő tudományos áttörésnek számít. Ami viszont most jön, az még nagyobb előrelépés: már szaporodni is tudnak az óriásfarkasok.
A cég közölte: a három génszerkesztett óriásfarkas már elérte azt a kort, amikor akár szaporodni is képesek lehetnek. És innentől kezd igazán hátborzongatóvá válni a történet!

Készen állnak a szaporodásra az óriásfarkasok
- A "feltámasztott" óriásfarkasok már szaporodóképes korba léptek
- Génmódosított szürke farkasokból hozták létre őket
- A faj kb. 12 ezer éve halt ki
- A kutatók valódi farkasfalka létrehozását tervezik
- Több szakértő veszélyesnek tartja az ötletet
- A cég mamutokat és dodókat is visszahozna
Valódi óriásfarkas-falka épülhet ki
A két hím kölyköt, Romulust és Remust tavaly mutatták be, később pedig csatlakozott hozzájuk egy nőstény is, Khaleesi. Igen, a név természetesen nem véletlen, a Trónok harca világára utal, ahol az óriásfarkasok legendás szerepet kaptak. A három állat azóta egy titkos, több ezer hektáros rezervátumban él az Egyesült Államokban, ahol kutatók és állatgondozók figyelik minden mozdulatukat.
A beszámolók szerint egészségesek, gyorsan fejlődnek, sőt, nagyobbra nőnek a szürke farkasoknál, és már teljes zsákmányállatok feldarabolását is megtanulták. A vállalat célja pedig már nem csak néhány különleges állat létrehozása, hanem egy önfenntartó populáció.
Hogyan hozták vissza a kihalt óriásfarkast?
Az óriásfarkas körülbelül 12 ezer éve tűnt el a Földről, a jégkorszak végén. Az állat nagyobb, erősebb és robusztusabb volt a mai farkasoknál, állkapcsa brutálisan erős volt, és főként nagytestű állatokra vadászott. A Colossal Biosciences kutatói ősi csontokból kinyert DNS alapján rekonstruálták a faj genetikai állományát.
Ezután szürke farkasok embrióit módosították:
- nagyobb testalkat,
- erősebb fogazat,
- világos bunda,
- és különleges vonyítási mintázatok kerültek a genetikai tervbe.
Az embriókat végül kutyák hordták ki béranyaként. Igen, tényleg itt tart most a tudomány.
A cég már most további 2-4 új kölyköt akar létrehozni, méghozzá eltérő genetikai vonalakból, hogy változatosabb legyen az állomány. A hosszú távú tervük pedig az, hogy a farkasok egyszer már emberi segítség nélkül, természetes módon szaporodjanak tovább. Vagyis létrejöjjön a világ első feltámasztott állatfaja.
Ez egyszerre lenyűgöző és félelmetes gondolat.
De ezek valóban óriásfarkasok?
Nos, itt kezdődik a vita. Sok szakértő szerint ezek az állatok valójában nem igazi óriásfarkasok, hanem genetikailag módosított szürke farkasok, amelyek bizonyos tulajdonságaikban hasonlítanak az eredeti fajra. Mások ennél is nagyobb problémára figyelmeztetnek. Mert oké, hogy laborban létre tudunk hozni egy kihalt ragadozót, de mi történik, ha egyszer valóban visszakerül a természetbe?
Egyes paleontológusok szerint egy nagyobb óriásfarkas-falka veszélyes lehetne:
- nagyobb zsákmányra vadászhatnának,
- konfliktusba kerülhetnének emberekkel,
- és teljesen felboríthatnák a mai ökoszisztémát.
Hiszen a világ már nem ugyanaz, mint 12 ezer éve.
Egy másik rémisztő része a dolognak, az az, hogy a cég már tervezi, hogy mely fajokat "alkotja" újra: a mamutot, a dodót, és az erszényes farkast is visszahozná. Döntsük el, hogy ennek örülünk, vagy sem.
Nyitókép: ZUMAPRESS.com / Northfoto
Forrás: DailyMail