Június 4. Csütörtök, Bulcsú

Veszélybe sodorhatja a klímaváltozás a francia borokat

Franciaország borvidékeit már súlyosan érinti a túl meleg időjárás, a hőhullámok, a szárazság. A klímaváltozás miatti időjárás változás nagy veszélybe sodorja a borok jövőjét, és csak idő kérdése, Magyarországon mikor válik súlyossá a kérdés.

null

Franciaország messze földön híres ikonikus szőlőültetvényeiről,  és nagyszerű borairól. Ám nagyon úgy tűnik, a franciák italának jövőjének alakulásába a klímaváltozás is beleszól. Az utóbbi évek meleg időjárása, hőhullámai és az aszály komoly gondokat okoznak a szőlőültetvényeknek. A szőlő nehezebben terem, a termés kevesebb és rosszabb minőségű lehet. Ezek a változások nem csak a bor minőségét és mennyiségét veszélyeztetik hanem sok gazdálkodó megélhetését is.

A klímaváltozás a borok jövőjét is fenyegeti.
A klímaváltozás a borok jövőjét is fenyegeti.   Fotó: il21 / Shutterstock

A klímaváltozás és a borok
 

  • A felmelegedés gondokat okoz Franciaországban a szőlőültetvényekben
  • A borászok megélhetését is fenyegeti a kialakult helyzet
  • Intézkedéseket hoznak, hogy tartható legyen az állapot
  • Át kell állni olyan fajtákra, amelyek bírják a meleget és a szárazságot
  • Magyarország borai is veszélyben lehetnek

A klímaváltozás a borvilágot sem kíméli

Az állam úgy látja, hogy a helyzet kifejezetten súlyos, ezért új tervet indított. Egy részét a szőlőültetvények felszámolásának szentelik: vagyis egyes területekről kiszedik a szőlőt és a szőlőtőkét, hogy kevesebb bor készüljön, de amit készítenek az talán továbbra is jó minőségű marad. Ezt a módszert azzal indokolják, hogy ha túl sok szőlő van egy területen, akkor a klímaváltozás miatti szélsőséges idő miatt a termés még inkább elcsúszik. Így próbálják megvédeni a gazdákat és a szőlőművelést, de sokan kételkednek abban, hogy ez a megoldás valóban működik.

A gond nem csak az időjárás miatt van. A melegebb hőmérséklet, és a kevesebb eső miatt, a talaj gyorsabban kiszárad, és a növényeknek sokkal nehezebb beszerezniük a vizet. Néhány borász megpróbál átállni olyan szőlőfajtákra amelyek jobban bírják a meleget és szárazságot. De ez nem egyszerű, mert a hagyományos borok íze és stílusa megváltozhat, és nem biztos, hogy a vásárlók ugyanúgy szeretik majd. Az is előfordulhat, hogy a világhírű borvidékek közül egyesek elveszítik különleges karakterüket, ha nem sikerül alkalmazkodni.

Nem csak a franciák problémája

Ez az egész folyamat nem csak Franciaországot érinti. Ha Európa más borvidékein is hasonló időjárási kihívások jönnek, az az egész boripart megrázza. Magyarország sem kivétel, ami nagy probléma, hiszen számtalan olyan magyar borvidék és fajta van, amely világszinten is kiemelkedő. Így ha a mindennapokban nem teszünk a klímaváltozás ellen, akkor nagy veszélybe sodorjuk nemcsak a franciák, de a magyarok világhírű borait is. 

Nyitókép:Shutterstock/AJPhotouniverse

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!