Villámlás a Marson: a NASA először rögzítette a jelenséget a vörös bolygón
A mini villámok segítségével, eddig nem ismert képet kaphatunk arról, pontosan mi is történik más bolygón. A Mars lehet az egyik opció az új, élhető bolygóra, éppen ezért nagyon fontos az új eszköz, amely már hangot is rögzít.

A Marsról eddig azt gondoltuk, hogy egy csendes és nyugalmas hely, ahol csak porviharok és sziklák okoznak nem túl fontos eseményeket. Most azonban kiderült, hogy a bolygó sokkal aktívabb, mint hittük, és olyan elektromos jelenségek is előfordulnak rajta, amelyeket eddig szinte elképzelni sem mertünk. A NASA Perseverance marsjárója, ugyanis először készített hangfelvételt olyan apró elektromos kisülésekről, amelyek a marsi porviharokban jönnek létre. A kutatók ezeket mini villámoknak hívják, és bár nem olyan látványosak, mint a földi villámok, mégis izgalmas bizonyítékai annak, hogyan működik a Mars légköre.

Újabb információk érkeztek a Marsról
A jelenség akkor alakul ki, amikor a marsi por szemcséi összeütköznek, és dörzsölődnek a viharokban. Ennek hatására elektromos töltés halmozódik fel bennük, ami azután apró szikrákként kisül. A Perseverance több mint két Mars-évnyi hangfelvételt gyűjtött össze, és ebből ötvennél is több alkalommal sikerült azonosítani ezeket a pattogó hangokat. Ez azért különleges, mert eddig nem volt közvetlen bizonyíték arra, hogy a Mars légköre ilyen elektrosztatikus folyamatokra is képes.
Fontos megérteni, hogy ezek a kisülések a Marson sokkal gyengébbek, mint a Földön. Nem világítják be az eget és nem csapnak be úgy, mint a jól ismert villámok. Mégis jelentős hatásuk lehet, mert befolyásolják a por mozgását, a légkör viselkedését és akár az űreszközök működését is. A marsi por már önmagában is problémás, mivel mindenre rátapad, és hosszú távon roncsolhatja a gépek alkatrészeit, de ha ehhez még elektromos kisülések is társulnak, az komoly kihívást jelenthet a jövőbeli marsi küldetések számára.
- A Perseverance rover adatai alapján most először áll rendelkezésre tényleges bizonyíték arra, hogy a Mars légkörében előfordulnak apró elektromos kisülések — „mini-villámok”.
- A kisülések általában a porviharok vagy örvénylő porördög-jelenségek (dust devils) idején keletkeznek, amikor a marsi porszemek súrlódással elektromos töltést halmoznak fel.
- Ezek „száraz villámok”, és sokkal gyengébbek illetve rövidebbek, mint a Földön megszokott társaik.
- A jövőbeni robot- vagy emberes missziók tervezése során figyelembe kell venni, hogy az elektromos kisülések potenciálisan veszélyt jelentenek az érzékeny műszerekre — vagy akár az űrhajósok felszerelésére, ruházatára is.
Soha nem jöttek még hangok a Marsról
A felfedezés azért is érdekes, mert a marsi időjárás kutatása eddig főként képi adatokra támaszkodott. Most azonban van egy eszköz, amely szó szerint hallja, mi történik a bolygón. Ez új perspektívát nyit azzal kapcsolatban, hogyan működnek a porviharok, és milyen veszélyekkel járhatnak az emberi jelenlét szempontjából. A kutatók szerint akár az is lehetséges, hogy a Mars egyes régiói aktívabbak elektromos szempontból, mint mások, ami a későbbi leszállóhelyek kiválasztásánál fontos szempont lehet.
Nyitókép: Shutterstock