Isaac Newton, a gravitáció és a fizika atyja, nem csak természettudományi zseniként vált legendává, hanem titkos bibliai jóslatokba is belevetette magát – több mint 300 éven át elfeledve. Vajon tényleg megjósolta a világvégét?
Egy most előkerült, 1704-es kézirata alapján a legendás tudós arra jutott, hogy 2060 körül jön el a világ egy újraformálódása, ám sosem szólt úgy, hogy az apokalipszis közelegne. Cseppet sem: épp ellenkezőleg, célja az volt, hogy megállítsa a vak jóslatokat. A következőkben utánajártunk Newton valódi szándékának és hogy mit jelenthet ez ránk nézve.
Newtont nem csupán a gravitáció érdekelte: könyvei a bibliáról, teológiáról és alkimiai kutatásokról szólnak.A 2060-as dátumot bibliai próféciák alapján számolta ki. Dániel könyvében szereplő „1260 napot” ő nem szó szerint, hanem jelképesen értelmezte – úgy gondolta, hogy ezek a napok valójában éveket jelentenek. Ez a fajta „nap = év” megfeleltetés gyakori volt a korabeli protestáns gondolkodók között. Newton azt feltételezte, hogy ez a 1260 éves időszak i. sz. 800-ban kezdődött, amikor Nagy Károlyt császárrá koronázták, és ezzel létrejött a Szent Római Birodalom. Ez szerinte egyfajta vallási elhajlás kezdete volt. Ha ehhez az évhez hozzáadjuk az 1260 évet, akkor jutunk el 2060-hoz, amit Newton nem világvégének, hanem egy egy új, szebb korszak lehetséges kezdetének tartott.
Newton maga is hangsúlyozta:
Nem azt állítom, hogy ez a világvége ideje… de nem látok okot, hogy előbb bekövetkezzen
Tehát 2060-ig szinte biztos, hogy nem dől össze a világ.
Az elmúlt hetek világszerte megosztotta Newton életrajzi iratainak ezt az apró töredékét, és sokan azt gondolják, valóban eljön az a bizonyos világvége 2060-ban. Pedig a valódi kontextus ennél árnyaltabb: Newton egy intelligens, óvatos gondolkodó volt, aki meg akarta akadályozni a téves világeseményekkel történő riogatást. Ő maga épp a szenzációhajhász időpontjóslatok ellen lépett fel, nehogy botrányt okozzanak azzal, hogy egész egyszerűen nem válnak be. Newton üzenete korántsem ijesztő vagy végzetes: ez nem egy fenyegető jóslat, hanem figyelmeztetés az elővigyázatosságra, a felelős gondolkodásra és a körültekintő értelmezésre. Ő nem jövendölt világvégét.
Ami azonban biztos: ha nem vigyázunk a világunkra, 2060-ban olyan szörnyűségekkel kell szembenéznünk, amit talán még Newton maga sem látott előre...
Nyitókép:Shutterstock AI / Shutterstock
Forrás: zmescience