Július 8. Kedd, Ellák

Pakisztán szinte mindenkinél többet tesz: élen járnak a környezetvédelemben

Nem kell virágzó gazdaság ahhoz, hogy a környezetvédelem fontos legyen. Pakisztán élen jár ebben, minden nehezítő tényező ellenére.

Miközben a világ vezetői még mindig egyeztetnek arról, hogyan lehetne lassítani a klímaváltozás ütemét, Pakisztán csendben, de határozottan teszi a dolgát, és egyre több területen jár élen a zöldenergia használatában. Az „Ember” nevű napenergia-vállalat legfrissebb jelentése szerint az ország a napenergiára való áttérésben világszinten is figyelemre méltó ütemben halad előre. 2024-ben Pakisztánban annyi napelemet telepítettek, mint Németországban vagy Ausztráliában, holott gazdasági helyzetük sokkal sérülékenyebb.

Pakisztán mindenki előtt jár a klímaváltozás elleni harcban.
Pakisztán mindenki előtt jár a klímaváltozás elleni harcban.  Fotó: Shutterstock /Shaan Abbas

Pakisztán számára a környezetvédelem kiemelkedően fontos

Ez az ugrásszerű növekedés különösen jelentős annak fényében, hogy Pakisztán a klímaváltozás egyik legsebezhetőbb országa: az elmúlt években áradások, extrém hőhullámok és vízhiányos időszakok sújtották a régiót. A kormány ennek hatására felismerte, hogy az energiafüggetlenség nemcsak gazdasági, hanem túlélési kérdés is. A cél: csökkenteni az ország fosszilis energiahordozóktól való függőségét, és egy fenntarthatóbb, megújuló energiára épülő rendszert kialakítani.

A fordulópontot az hozta, amikor a lakosság számára elérhetővé tették a napelemeket: az állam támogatásokat és könnyített hitelkonstrukciókat kínált a háztartásoknak, így egyre többen vágtak bele a saját energia előállításába. A napenergiával működő háztartások száma egy év alatt megduplázódott, és ma már több millió otthon használ ilyen rendszert. Emellett a kereskedelmi célú beruházások, például gyárak, irodaházak vagy bevásárlóközpontok tetején elhelyezett napelemes rendszerek is megugrottak, és ezzel együtt csökkent az ország szén-dioxid-kibocsátása.

Nemcsak a lakosság, de az ipari szektor is felismerte az előnyöket: az energiaellátás stabilabbá vált, az árak kiszámíthatóbbak lettek, a környezeti terhelés pedig csökkent. A vállalatok marketingértékként is használják a zöldenergiára való áttérést, ami pozitívan befolyásolja megítélésüket a globális piacokon.

Határozott céljaik vannak

A kormány hosszú távú célja, hogy 2030-ra az ország energiaellátásának legalább 60 százaléka megújuló forrásból származzon, és ebben kiemelt szerepe van a napenergiának. Az „Ember” cég szerint a pakisztáni modell azért is példaértékű, mert nemcsak a nagy beruházásokra koncentrál, hanem a vidéki közösségek energiához jutását is elősegíti. Mobil napelemes egységek, közösségi energiamegosztó rendszerek és iskolai, kórházi projektek is zajlanak, amelyek célja a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése és az alapvető szolgáltatások energiaellátásának biztosítása.

Pakisztán példája rávilágít arra, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemben nem feltétlenül azok az országok járnak elöl, amelyek a legtöbbet szennyezik vagy a legtöbb pénzt költik technológiára. A politikai akarat, a közösségi szemléletformálás és a jól célzott támogatások legalább ilyen fontos tényezők. 

Nyitókép: Shutterstock /Shaan Abbas 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik