
Egy brit stratup, a Drift egy egészen új megközelítést alkalmaz arra, hogyan is lehetne tiszta energiát előállítani úgy, hogy az ne kötődjön sem infrastruktúrához, sem pedig helyszínhez. Ez lehet a zöldenergia jövője?
Ahhoz, hogy zöldenergiadömpinget érhessünk el, hogy a fosszilisokat teljesen ki tudjuk váltani, minden olyan lehetőséget meg kell vizsgálni, mely innovatív módon közelíti meg az energiatermelést. Ebbe pedig a Drift tökéletesen beleillik.
Egy olyan cégről van szó, mely katamaránokat gyárt. De nem akármilyeneket, hanem olyan vitorlásokat, melyek hidrofoilokat használnak. Ezek a szerkezetek képesek a hajótestet a víz fölé emelni, így jelentősen lecsökkentve az ellenállást, gazdaságosabbá téve a haladást. Ilyen megoldást használnak azok a deszkák is, melyek úgy tűnnek, mintha egy rúdon egyensúlyoznának a víz felett, miközben haladnak. A rúd alján egy a víz alatt lévő, szétterülő, ék alakú szerkezet biztosítja ezt az emelkedést.
A hajó fel van szerelve egy olyan vízturbinával, mely egy elektrolizáló berendezést lát el árammal. Ez a rendszer pedig a tengervizet bontja, így a hajó hidrogént termel, miközben önmaga nem vesz fel áramot, nem igényel külső energiaforrást a működtetése. A széljárást kihasználva bárhol, mindenféle infrastruktúra nélkül képes a termelésre, majd a megtermelt hidrogént egy kikötőben képes leadni.
A Drift egy 58 méteres prototípuson is dolgozik a kisebb katamaránok mellett. Ez már évente egy 90 méteres szélturbina áramtermelésére képes, amivel 150 000 kilogramm hidrogént lehet előállítani. Az, hogy mennyire éri meg a kisebb, de nem kötött hajókkal termelni a hidrogént a már bevált, hatalmas turbinákkal szemben, melyek azonban erősen helyhez és infrastruktúrához kötöttek, már egy egészen más kérdés, egyelőre pedig a választ sem lehet tudni.
Nyitókép: DRIFT Energy Limited