Érdekes felfedezés! Több mint 16 000 kilométernyi kiszáradt folyómeder nyomait fedezték fel a Mars déli dombságain – ott, ahol eddig úgy hittük, sosem csobogott víz.
A felfedezés teljesen új képet rajzol a Mars ősi múltjáról.
A Marsról eddig is tudtuk, hogy volt rajta víz – de most kiderült, hogy jóval több és elterjedtebb lehetett, mint eddig bárki hitte. Egy nemzetközi kutatócsoport több mint 10 000 mérföldnyi ősi folyónyomot azonosított a Mars legősibb, kráterekkel teleszórt vidékén, a Noachis Terra régióban. Ez a terület eddig fehér folt volt a tudósok térképén, mivel semmi nyoma nem volt korábban víz által formált képződményeknek – most azonban egy óriási folyórendszer rajzolódott ki a felszín alól. Az új megfigyelések alapján a Mars éghajlata valaha annyira meleg és csapadékos lehetett, hogy rendszeres eső vagy hó táplálta ezeket a folyókat, sok millió éven át.
A kutatók a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) és a Mars Global Surveyor által készített nagyfelbontású képeket vizsgálták át, összesen több mint 10 millió négyzetkilométernyi területet – nagyobbat, mint egész Ausztrália. A képeken olyan geológiai képződményeket, úgynevezett “inverz csatornákat” fedeztek fel, amelyek valaha vízzel teli folyómedrek voltak, de mára a környezetük eróziója miatt kiemelkednek a tájból. Ezek az inverz csatornák egyértelműen folyóvízre utalnak, és néhol egymással összefonódó, akár száz mérföld hosszú hálózatokat alkotnak – olykor kráterekbe torkollnak, amelyeket egykor valószínűleg feltöltöttek vízzel, majd túlcsordulva tovább folytatták útjukat.
Ez a megdöbbentő lelet azt bizonyítja, hogy a Mars múltja sokkal „vizesebb” volt, mint eddig sejtettük – olyan helyeken is, ahol a korábbi vizsgálatok szerint semmi nyoma sem volt folyóknak vagy csapadéknak. A Noachis Terra régió nagyjából 3,7 milliárd évvel ezelőtt lehetett vízben gazdag, akkor, amikor a Mars még vastagabb atmoszférával és erősebb mágneses térrel rendelkezett. Amikor azonban ez a mágneses védelem eltűnt, a napszél gyakorlatilag lefújta a légkört – és vele együtt a felszíni víz is elillant az űrbe. Ugyanakkor a kutatók szerint lehetséges, hogy a felszín alatt még mindig hatalmas vízkészletek rejtőznek – egy újabb érv amellett, hogy a jövő Mars-missziói a talaj alá is fúrjanak.
Nyitókép:buradaki / Shutterstock
Forrás: theguardian