
Olyan kozmikus esemény történt, amit ritkán látni: két hatalmas galaxisrendszer ismét frontálisan ütközött az űr mélyén. A NASA nemcsak megfigyelte, hanem fotókon is megörökítette a látványos jelenséget.
Az űr egy titokzatos hely, titokzatos történésekkel, amelyeknek a NASA-nak köszönhetően mi is részesei lehetünk.
A NASA és nemzetközi csillagászcsapatok figyelmét a PSZ2 G181 névre hallgató galaxis-csoport keltette fel, amelynek két fő része már másodszor ütközött össze – ez az univerzumban rendkívül ritka esemény. A legtöbb galaxisütközés ugyanis egyszeri, több milliárd év alatt zajló folyamat. Itt viszont egy "visszatérő" ütközésről van szó.
A két galaxisrendszer először nagyjából 1 milliárd évvel ezelőtt csapódott egymásnak, majd azóta eltávolodtak, ám a gravitációs vonzásuk visszahúzta őket – most pedig ismét egymásnak rohantak.
A NASA röntgentávcsövei, valamint a ESA XMM-Newton űrteleszkópja és más megfigyelőállomások segítségével sikerült rögzíteni a galaxisok közötti hatalmas energiájú ütközés nyomait.
Az esemény során az úgynevezett forró gázfelhők mozgását is figyelték – ezek a galaxisok közötti térben lebegő, több millió fokos részecskefelhők, amelyek fényes röntgensugárzást bocsátanak ki. A NASA képei és adatai most segítenek a tudósoknak jobban megérteni, hogyan fejlődnek a galaxisok, hogyan hat rájuk a gravitáció és miként alakulnak ki az univerzum legnagyobb struktúrái.
Az univerzumban gyakran ütköznek galaxisok, de ismétlődő ütközést még szinte soha nem figyeltek meg ilyen részletességgel.Ez az eset különösen értékes a kutatók számára, mert valós időben tudják tanulmányozni, hogyan zajlik le egy második ütközés, milyen fizikai folyamatok történnek, és milyen hatása van mindennek a környező térre.
A NASA továbbra is figyel. És hála a legújabb űrteleszkópoknak és mesterséges intelligenciával támogatott adatfeldolgozásnak, egyre több ilyen kozmikus "szupereseményről" kaphatunk hírt – akár látványos képek formájában is.
Nyitókép: Alones / Shutterstock
Forrás: nationalworld.com