A BBC összeállítása szerint a témával már nemcsak energetikusok és épületgépészek, hanem fizikusok és környezetpszichológusok is foglalkoznak. Kiderült, hogy a kérdés sokkal összetettebb, mint hinnénk, egyáltalán nem egyszerű eldönteni, mennyi az ideális hőmérséklet beltéren nyáron.
A nyár beköszöntével szinte mindannyian szembesülünk azzal a kérdéssel, hogy hány fok legyen a lakásban, mennyi az ideális hőmérséklet, hogy ne főjünk meg, mégis energiatakarékosak maradjunk? Miközben a ventillátorok zúgnak, a klímák szűrői dolgoznak, és a családtagok vitatkoznak a termosztát fölött, érdemes egy pillanatra megállni, és megnézni, hogy mit mond erről a tudomány?
A legfrissebb kutatások szerint az optimális benti hőmérséklet nyáron nagyjából 24 és 26 Celsius-fok között van. Ez az a tartomány, ahol a legtöbben komfortosan érzik magukat, nem túlzott az energiafogyasztás, és a test sem melegszik túl. Ennél melegebb lakásban a szervezet küzdeni kezd a hőleadással, ami fáradtságot, koncentrációromlást, sőt alvászavart is okozhat. Mégis, meglepő módon nem minden a számokról szól. A hőérzet ugyanis nem csak a hőmérséklettől függ. Fontos szerepet játszik a páratartalom, a légmozgás, az öltözet és még az is, mennyire vagyunk aktívak egy adott térben.
Fizikusok szerint egy másik kulcsfontosságú tényező az adaptáció, vagyis hogy mennyire szokta meg a testünk az adott klímát. Ha például rendszeresen légkondicionált helyen tartózkodunk, a szervezet hozzászokik a hűvösebb környezethez, így már a 25 fok is melegnek tűnhet. Ugyanakkor, ha fokozatosan emeljük a hőmérsékletet és hozzászoktatjuk magunkat, az energiaszámlánk is csökkenhet, és a komfortérzetünk sem romlik drasztikusan. Kutatók azt is megfigyelték, hogy a hőérzet nagyban függ attól, milyen az elvárásunk. Ha azt hisszük, hogy nyáron minden helyiségben 21 foknak kell lennie, akkor a 25 fok már kényelmetlennek érződhet függetlenül attól, hogy valójában teljesen rendben van.
Ha légkondit használsz, a szakértők azt javasolják, hogy a kinti hőmérsékletnél legfeljebb 6-8 fokkal legyen hűvösebb a lakás. Tehát ha odakint 35 fok van, nem érdemes 20 fokra állítani a klímát, és nemcsak az energiapazarlás miatt, hanem azért is, mert hirtelen hőmérsékletváltozás esetén könnyen megfázhatsz, gyengülhet az immunrendszered.
A megfelelő szigetelés, árnyékolás és ventiláció sokat segíthet abban, hogy ne kelljen túl alacsonyra tekerni a klímát. Érdemes reggel korán szellőztetni, napközben pedig lehúzni a redőnyt vagy behúzni a sötétítőfüggönyt.
Ha több ember él együtt, akkor nyáron sem árt egy kis hőmérsékleti diplomácia. Mindenki másként érzékeli a meleget, van aki rövidnadrágban is izzad, míg más pléddel takarózik 26 fokban. A legjobb, ha közösen alakítjátok ki a megoldást, figyelembe véve az egészséget, a fenntarthatóságot és a személyes komfortot a nagy hőség közepette.
Nyitókép: Shutterstock/New Africa