Július 3. Csütörtök, Kornél, Soma

Szomorú rekord dőlt meg Európában: egyre nagyobb veszélyben lehetünk

Az USA számára nehézségekkel teli volt az elmúlt pár nap. Egy bizonyos hőkupola miatt több rekord is megdőlt.

Egy több napja tartó, extrém hőhullám érte el veszélyes tetőpontját pár nappal ezelőtt, ennek eredményeképpen néhány nagyvárosban az elmúlt tíz év legmelegebb napjaként jegyezték ezt az időszakot, miközben milliók szembesülnek a rekord kíméletlen következményeivel.

Rekord meleg van az USA-ban
Rekord meleg van az USA-ban Fotó:0Shutterstock/ Pheelings media

Újabb rekord: az évtized legmelegebb napja

Az aszályt kiváltó fő tényező egy erős hőkupola volt. A magas légnyomás beszorította a forró levegőt, megakadályozva a felhőképződést és a lehűlést, ennek következtében több napra tartósan forró időjárás alakult ki, főleg az USA területén. Tragikus következményről is beszámoltak: Missouri államban egy nő életét vesztette, miután napokig víz és légkondicionálás nélkül maradt. New Jersey-ben, Paterson városában két középiskolai diplomaosztón összesen 16-an sérültek meg, és több mint 150 embert vizsgáltak ki orvosi ellátás céljából. A hőség a közlekedést is megzavarta: Baltimorban egy Amtrak vonat beragadt egy alagútban, a hőmérséklet a kocsiban 40 Celsius-fokra emelkedett, és utasok szerint napok óta nem működött a légkondicionáló. Hasonló okból több keleti vonalon járatkorlátozásokat vezettek be.

Számos városban hőmérsékleti rekordokat mértek: Bostonban 38, New Yorkban 37, míg Philadelphiában akár 39 Celsius-fokot is elérhetett a levegő hőmérséklete. A New York-i JFK repülőtéren hétfőn 39 fokot mértek, ami az első ilyen meleg júniusi nap az elmúlt tizenkét évben. Washingtonban ez volt az első 37 fokos nap az évben, ami jellemzően csak július közepén szokott előfordulni.

Elviselhetetlen a hőség, láthatóak a következmények

Kedden az extrém hőmérséklet még jobban felerősödött, és a Nemzeti Időjárási Szolgálat a legmagasabb, 4-es szintű hőségriadót rendelte el. Ez a figyelmeztetés a közép-atlanti és északkeleti régiókra vonatkozott, és legalább csütörtökig érvényben maradt. A hőmérséklet 15–20 Celsius-fokkal meghaladta az évszakos átlagot, és sok városban elérte a 38 fokot.

Az éjszakai lehűlés is elmaradt, ami tovább növelte az egészségügyi kockázatot, a magas páratartalom miatt a szervezet kevésbé képes hőt leadni. A hőhullám az Egyesült Államokban az egyik leghalálosabb időjárási jelenség, évente több mint 800 halálesetet okoz, többet, mint a tornádók és hurrikánok együttvéve.

A hőség az infrastruktúrára is komoly hatással volt: Wisconsinban és Missouriban több út felpúposodott, a beton és az aszfalt deformálódott. Washingtonban pedig a városi vasúti sínek hőmérséklete elérte az 57 Celsius-fokot, ami károsította a pályákat.

Nyitókép: Shutterstock/Pheelings media

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!