Július 15. Kedd, Henrik, Roland

Nyugat-Európa legmelegebb júniusa – a hőhullámok új korszakot hoztak

A nyár újabb forró rekordot döntött. 2025 júniusa hivatalosan is a valaha mért legmelegebb volt Európa több országában is.

Európa júniusi időjárása aggodalomra ad okot.

Európa egyes részein napokon át tomboló hőhullámok nemcsak a meteorológiai állomások adatait írták át, hanem rávilágítottak arra is, hogy az éghajlatváltozás már nem a jövő fenyegetése, hanem a jelen rideg valósága. Az Earth.org cikke szerint a szélsőséges hőség nemcsak egyedi időjárási anomália, hanem egy világméretű tendencia következménye, amelyet az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés táplál.

Európa júniusi időjárása aggodalomra ad okot.
Európa júniusi időjárása aggodalomra ad okot. Fotó: Shutterstock/neurobit

Európa több országában is rekordok dőltek meg

A 2025-ös június során Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és Portugáliában a hőmérséklet több napon keresztül meghaladta a 40 Celsius-fokot. Ezek a forróságok nemcsak a délutáni órákban nehezítették meg az emberek életét, hanem az éjszakák is rendkívül melegek voltak, ami tovább fokozta a hőstresszt. A legnagyobb veszélynek az idősek, a krónikus betegek és a nagyvárosok lakói voltak kitéve, ahol a betonrengeteg felerősíti a hőség hatását, és az éjszakai lehűlés is minimálisra csökken. A hirtelen beköszöntő extrém hő nemcsak a lakosságot viselte meg, hanem az egészségügyi rendszert is próbára tette.

A Meteorológiai Világszervezet (WMO) adatai alapján a nyugat-európai régió átlaghőmérséklete több fokkal haladta meg az évszázados átlagokat. Ezek az értékek nem egyszeri kilengések, hanem egy hosszabb távú, riasztó tendencia részei. A hőmérsékleti adatok alapján már most megállapítható, hogy az éghajlatváltozás egyik legszembetűnőbb következménye a hőhullámok egyre gyakoribb és tartósabb megjelenése. A szakértők szerint az elmúlt évtizedekben háromszorosára nőtt azoknak a napoknak a száma, amikor a hőmérséklet extrém magas értékeket ért el.

Most kell tenni valamit

Különösen aggasztó, hogy ezek a hőhullámok egyre korábban kezdődnek: nem ritka, hogy már május végén 35 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, és a kánikula akár szeptemberig is elhúzódik. A klasszikus nyár határai kitolódtak, és a mérsékelt égövben élők most már trópusi jellegű nyarakkal kénytelenek szembenézni. Ráadásul a jelenlegi modellek szerint az ilyen extrém időjárási jelenségek a következő évtizedekben nem csupán gyakoribbá, hanem intenzívebbé is válnak majd.

A kutatók egybehangzóan állítják: az ilyen hőségrekordok nem véletlenszerűek. Az iparosodás óta az emberi tevékenység következtében a Föld átlaghőmérséklete már több mint 1,2 Celsius-fokkal emelkedett, és ha nem történik radikális beavatkozás, a század végére ez az érték elérheti a 3 fokot is, ami katasztrofális hatásokkal járna minden kontinensen.

Nyitókép:  Shutterstock/neurobit

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik