Július 12. Szombat, Dalma, Izabella

Mi történik Európa időjárásával? Kiderült, meddig tarthatnak a természeti csapások

Az utóbbi hetekben Európa éghajlata szélsőséges fordulatokat vett. Míg egyes régiók hőhullámokkal küzdöttek, máshol pusztító viharok, özönvízszerű esőzések és kontrollálhatatlan erdőtüzek tomboltak a szeszélyes időjárás miatt.

Az európai időjárás megváltozott, és nincs visszaút.

A nyári időszak általában is kedvez a melegebb napoknak, ám az idei év eseményei már túlmutatnak a szokásos nyári forróságon, egyre nyilvánvalóbb, hogy az időjárás megváltozott, és a klímaváltozás kézzel fogható hatásai jelentkeznek, méghozzá sokkal gyorsabban és kiszámíthatatlanabbul, mint korábban gondoltuk.

Az európai időjárás megváltozott, és nincs visszaút.
Az európai időjárás megváltozott, és nincs visszaút.  Fotó:Shutterstock/ Melinda Nagy

Európa időjárása sose volt még ilyen szeszélyes

A július eleji hőhullám Dél-Európában 40 °C fölötti hőmérsékleteket hozott, különösen Spanyolországban, Olaszországban és Görögországban. Ez nem csupán az emberi szervezetet viselte meg, hanem rendkívüli mértékben kiszárította a talajt és az erdőségeket is, tökéletes alapot adva a villámgyorsan terjedő erdőtüzekhez. Portugáliában és Spanyolországban már több ezer hektár égett le, miközben tucatnyi falu lakóit kellett evakuálni. A lángok olyan gyorsan terjedtek, hogy még a tűzoltók sem tudtak mindenhol beavatkozni időben.

A forróságot követően Észak- és Közép-Európát hatalmas viharok és özönvízszerű esőzések sújtották. Franciaország egyes régióiban néhány óra alatt lehullott az egész havi csapadékmennyiség, ami villámárvizeket, közlekedési káoszt és jelentős károkat okozott. Lengyelországban és Németországban szintén tornádó erejű szelek és jégeső csapott le, miközben a talaj a korábbi szárazság miatt képtelen volt elnyelni a hirtelen érkező víztömegeket. A mezőgazdaság is szenved, a termőföldek túl szárazak vagy túl eláztak, az aratás egyre nehezebbé válik.

A klímaváltozás az oka mindennek

A kérdés, amit mindenki feltesz: miért történik mindez, és meddig tart még? A klímaszakértők szerint a válasz a globális felmelegedésben keresendő. A melegedő óceánok és légkör egyaránt hozzájárulnak az időjárási rendszerek destabilizálódásához. A magasabb hőmérséklet fokozza a párolgást, ami több nedvességet juttat a légkörbe, ez pedig hevesebb viharokat és intenzívebb csapadékot eredményez. Ugyanakkor a melegebb és szárazabb levegő nagyobb kockázatot jelent az erdőtüzek kialakulására is. A tudósok szerint ez a minta a jövőben csak gyakoribbá válik.

A meteorológusok előrejelzései szerint a nyár hátralévő része sem ígér sokkal nyugodtabb időt, továbbra is számítani kell hőhullámokra Dél-Európában, míg Északon újabb viharok és erős széllökések várhatóak. A szélsőséges időjárási események tehát nem átmenetiek, hanem az új klímarendszer részei.

A szakértők hangsúlyozzák, hogy bár egy-egy időjárási eseményt nem lehet közvetlenül a klímaváltozás számlájára írni, az összkép világos: Európa éghajlata változik, méghozzá olyan ütemben, amelyhez sem a természet, sem az emberi infrastruktúra nem tud kellő gyorsasággal alkalmazkodni. 

Nyitókép: Shutterstock/ Melinda Nagy

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetik