
Kőzetek kialakulásához évezredek kellenek természetes körülmények közt. De ha az ember is beleszól az egyenletbe, akkor ennél jóval kevesebb idő is elég, ami komoly veszélyeket rejt.
Nem a tudósok, még csak nem is a közvetlen emberi tevékenység, hanem egyszerűen a szemetelés okozhat akár 35 év alatt kőzetképződést, ami ijesztő. Ez ugyanis alapjaiban változtathatja meg az ökoszisztémák működését.
A Glasgow-i Egyetem kutatói újfajta kőzetet fedeztek fel Angliában, amely emberi hulladékból alakult ki mindössze 35 év alatt, vagyis szokatlanul gyorsan a természetes kőzetképződéshez képest. A kőzetet olyan ipari melléktermékek – például salak – formálták, amelyeket a tengerparti árapály és a levegő erodált, természetes cementanyagokat hozva létre.
A kőzetbe egy régi érme és egy alumínium dobozfül is beépült, ami alapján megállapították, hogy az 1989 utáni időszakban keletkezett. A kutatók szerint ez a folyamat nemcsak gyors, de a természetre is káros lehet, mivel megváltoztathatja az ökoszisztémák működését és a partvonalak viselkedését az éghajlatváltozás idején. A felfedezés azt is mutatja, hogy az emberi tevékenység már most visszafordíthatatlan geológiai nyomokat hagy a Földön.
Forrás: iflscience.com
Nyitókép: Shutterstock/apisie