
A szelektív szemétgyűjtés nem csak lehetőség, kötelező, de sokszor nehezen megoldható. Egy kertes házban két, három kuka kinevezésével viszonylag egyszerűen megoldható, de a társasházak esetében egy kicsit más a helyzet.
Társasházaknál szelektíven hulladékot gyűjteni nem könnyű. Kezdjük ott, hogy sok esetben sok ember nagy mennyiségű szemete díszeleg túl hosszú ideig a szelektív gyűjtőkben (vagy rosszabb esetben a kuka mellett...), vagyis az ilyen hulladékgyűjtők környéke többnyire ronda és semmi esetre sem higiénikus.
Persze ebben az emberek keze van, hiszen anno, a szelektív szigeteken is halomban álltak a törött üvegek, miközben voltak olyanok is, akik igyekeztek valami hasznosat találni bennük, még inkább széthajigálva a szemetet. Ez se nem szép, se nem higiénikus, viszont a szelektív kukákra szükség van. A MOHU éppen ezért 1100 literes szelektív okoskuka telepítését vállalja a pályázó, majd a pályázatot elnyerő társasházakhoz.
A kukák tulajdonképpen inkább szekrények, melyek nem bűzölögnek és nem is lehet őket csak úgy kinyitni. Ehhez egy megfelelő kártya kell, amivel csak a lakók rendelkeznek majd, mivel a kukákat elektromos zár vádi. Ráadásul szenzoraik segítségével a központban észlelik azok telítettségét, azaz az ürítés is igény szerint oldható meg. A hulladék nem szemét, a körforgásos gazdaság alapja pedig a szelektív gyűjtés. Az, hogy mennyire válik be az új megoldás, a tesztüzem végén kiderül, de az biztos, hogy a MOHU minden feltételt biztosít a sikeres próbaidőszakhoz – innentől a kísérletben résztvevő lakosság lép porondra.
Nyitókép: rendy erianda / Shutterstock