
A bálnák nemcsak hatalmas tengeri emlősök, hanem fontos szereplői az óceáni ökoszisztémának. Vizeletük és ürülékük olyan tápanyagokat – például nitrogént – juttat a tengerbe, amelyek lehetővé teszik az élet kialakulását ott is, ahol egyébként alig van élőlény.
Elsőre talán furán hangzik, de a bálna, pontosabban a bálnák fontosabbak a tengeri ökoszisztémák számára, mint az elsőre gondolnánk. És még furább, hogy a vizeletük és az ürülékük tölti be ezt a fontos funkciót!
Különösen a nyílt óceánban fontosak ezek az anyagok, ahol nincs tápanyag-utánpótlás, a bálnák gazdaként működnek: a táplálékban gazdag területekről tápanyagokat szállítanak el, majd ezek a vizeletük révén ott maradnak, ahol más élőlények hasznosítani tudják azokat.
Egy friss kutatás kimutatta, hogy nemcsak az ürülék, hanem a vizelet is komoly hatással van az óceán termékenységére. A nagyobb bálnák naponta közel 950 liter (!) vizeletet termelnek, amely évente több ezer tonna nitrogént juttat a vízbe. Ez elősegíti a fotoszintézist, amely során szén-dioxid kerül ki a légkörből – így a bálnák közvetve még a klímaváltozás mérséklésében is segíthetnek.
A bálnák az egyik legfontosabb „táplálékszállítók” a tengerekben. A bálnavadászat előtti időkben ezek az állatok háromszor annyi tápanyagot juttattak a vízbe, így az akkoriban gazdagabb élővilág ma is visszatérhetne, ha a bálnapopulációk tovább növekednének - vélik a tudósok.
Forrás: iflscience.com
Nyitókép: Shutterstock/Dejan Lazarevic