November 15. Péntek, Lipót

Hétfőn elstartolt a COP29

November 11-én kezdetét vette az ENSZ Éghajlatváltozási Konferencia. A mintegy 200 ország küldöttségét vendégül látó klímacsúcsnak idén Baku ad otthont.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!
COP29 Starts Tomorrow In Baku


Az Azerbajdzsán fővárosában megrendezésre kerülő ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének (UNFCCC) éves találkozója globális vezetőket, civil szervezeteket és klímaszakértőket hív össze, hogy előmozdítsák a nemzetközi együttműködést a klímaváltozás elleni harcban. Az COP29 fő céljai közé tartozik a pénzügyi támogatások növelése, amelyek a kibocsátáscsökkentést és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni védelmet szolgálnák, valamint a Párizsi Megállapodás nemzeti szintű kötelezettségvállalásainak felülvizsgálata és javítása.

World leaders gather as COP29 climate summit kicks off in Azerbaijani capital
A világ vezetői az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciáján. / Fotó: COP29 Azerbaijan / Handout / ANADOLU / Anadolu via AFP / AFP

A COP29 nyitónapján a Meteorológiai Világszervezet (WMO) főtitkára is felszólalt

Celeste Saulo reflektált a szervezet által hétfőn nyilvánosságra hozott globális hőmérsékleti jelentésre. A felmelegedés idén rekordot döntött a WMO-hoz beérkezett mérések alapján, ugyanis a globális átlaghőmérséklet 1,54°C-kal magasabb volt, mint az 1850 és 1900 közötti szint, melyen már a következő másfél hónap eredményei sem változtatnak érdemben. Többek között ezzel az is biztossá vált, hogy a 2015–2024 közötti évtized minden idők legmelegebbike lesz.

Simon Stiell, az ENSZ klímaváltozási keretegyezményének ügyvezető titkárának beszéde. / Fotó: Alexander NEMENOV / AFP

A tanácskozás egyik sarokpontja a klímaváltozás enyhítését célzó gazdasági és pénzügyi kérdések tisztázása. Először 2009-ben tűzték ki a fejlett országok közös célként, hogy 2020-ig évente 100 milliárd dollárt mozgósítanak a fejlődő országok éghajlatváltozási intézkedéseire. Ezt először 2022-ben sikerült teljesíteni, akkor 115,9 milliárd gyűlt össze. A konferencia során a fejlődő országok és a környezetvédő szervezetek azt szeretnék elérni, ha az eddigi felajánlás tízszeresére, vagyis évi 1000 milliárd dollárra növekedne a támogatás összege. Simon Stiell, az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezményének ügyvezető titkára kiemelte, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem finanszírozása nem jótékonykodás, hanem minden nemzet közös érdeke.

Magyarország korábban is részt vett a COP-konferenciákon, és a mostani, két hétig tartó eseményen is képviselteti magát

MTI

Nyitókép: Dominika Zarzycka / NurPhoto / NurPhoto via AFP