
Az ázsiai nagyvárosok, bizonytalan jövő elé néznek. Az emelkedő hőmérséklet, az elöregedő népesség és a nem megfelelően tervezett városfejlesztés komoly kihívások elé állítja ezeket a településeket.
A világ tíz legnépesebb városából hét Ázsiában található, köztük Tokió, Delhi, Sanghaj és Daka, és ezek a városok régóta a fejlődés és lehetőségek szimbólumai voltak, de ez most megváltozik.
Egy ENSZ által kiadott jelentés figyelmeztet, hogy ha nem lépnek gyorsan és hatékonyan a világ megapoliszai, akkor az egyenlőtlenségek nőni fognak, túlterhelődnek a közszolgáltatások, és a társadalmi, valamint a környezeti feszültségek tovább mélyülnek.
A klímaváltozás miatt 2024-ben rekord hőmérsékletek söpörtek végig Dél- és Délkelet-Ázsián, megterhelve az infrastruktúrát és az egészségügyi rendszereket. A városokban a városi hősziget-effektus miatt még melegebb van, ami különösen az idősek és gyerekek számára jelent komoly kihívást, valamint a szegényebb, zsúfolt területeken súlyosbítja a problémákat. Az éghajlatváltozás miatt 2000 és 2019 között az egész világon halálesetek közel fele Ázsiában és a csendes-óceáni térségben történt.
A régió népessége gyorsan öregszik, és 2050-re az idősek száma eléri az 1,3 milliárdot, ami közel kétszerese a 2024-es adatnak. Ez növeli a nyomást az infrastruktúrára és az egészségügyi ellátásra, különösen, mivel sok idős ember él egyedül. Emellett a lakásárak emelkedése és a bérek stagnálása miatt a nyomornegyedek száma ugrásszerűen emelkedik, ezek a területek pedig gyakran a legkiszolgáltatottabbak az éghajlati sokkokkal szemben.
A kihívások ellenére a városok továbbra is a fenntartható jövő központi elemei, és a jelentés szerint fontos, hogy a kockázatokat lehetőségekké alakítsák. Ehhez integrált várostervezésre, erősebb helyi adatrendszerekre és megfelelő finanszírozásra van szükség. Ebbe beletartozik a városok zöldítése, a közlekedési reformok és persze a lakhatás és a munka összhangra hozatala is.
forrás: ENSZ
Nyitókép: Marina Poushkina / Shutterstock