
Indonézia fővárosa már jóideje küszködik az elemekkel. Nincsen elég víz a túlnépesedett városnak, miközben állandó gondot okoznak az áradások. Nem véletlen, hogy a költözés mellett döntöttek, de Jakarta utódával is vannak gondok...
Persze egy olyan hatalmas város költöztetése, mint Jakarta nem könnyű, ugyanakkor szükségszerű. A város működése jelen formában nem fenntartható, így - az eredeti tervek szerint 2024-ben már egy másik település tölti be a főváros szerepkörét.
Bár a város már 1600 éve lakott, mostanra leáldozott neki. Az Indonéz hatóságok Borneo szigetére teszik át a fővárost (Jakarta Jáva szigetén található), méghozzá Kelet-Kalimanta régióba. A költözés terve nem új, a város már javában épül, de azért itt sincsen kolbászból a kerítés.
Olyannyira nem, hogy sok szakember szerint a lehető legrosszabb döntés született, mikor az új helyszínt kijelölték. A város építésénél a fenntarthatóság és a növénytakaró nagy arányú jelenléte kiemelt szempont volt, ami megfelel napjaink követelményeinek. Csakhogy ezzel van egy kis gond.
A terület csapadékos, a kis tócsákban pedig a szúnyogok vígan tenyésznek. Jakarta mentes volt a maláriától, az új főváros, Ibu Kota Nusantara azonban nagyon nem az. Sőt, a szakemberek szerint a malária egy igen halálos formája jellemző a területre, ahol a nagyvárosi zsúfoltság okán olyan járványügyi veszélyekkel lehet számolni, amikkel eddig még nem kellett.
Ráadásul a malária annyira visszaszorult már Indonéziában, hogy jó esély mutatkozott arra, 2030-ra teljesen eltűnik, ez pedig hatalmas egészségügyi előnyt jelentene. Az új főváros beköltöztetése után azonban ez a terv semmivé foszlik - már persze akkor, ha a város, melyet az új központnak szánnak valóban be is tölti majd ezt a szerepkört és befogad mintegy 36 millió embert...