Május 8. Csütörtök, Mihály

Az újrahasznosítás nem olyan könnyű, mint elsőre gondolnánk... 

Az újrahasznosítás egyre fontosabb szerepet kap Európában. Azonban vannak olyan gyakori termékek, amelyekkel egyelőre nem tudunk mit kezdeni, kicsusszannak az újrahasznosítási erőfeszítések alól... 

Az újrahasznosítás nem olyan könnyű, mint elsőre gondolnánk... 

 

Az EU célja, hogy az év végére a háztartási hulladék 55, a csomagolási hulladék 65 százalékát újrahasznosítás alá vonják, sok ország – köztük Magyarország is – valószínűleg nem fogja tudni teljesíteni ezeket az elvárásokat.  

Az újrahasznosítás nem mindig olyan egyszerű...
Az újrahasznosítás nem mindig olyan egyszerű... Fotó: Shutterstock AI Generator / Shutterstock

Újrahasznosítás nehézkesen 

Ennek egyik oka, hogy nem minden területen könnyű az újrahasznosítás. Az egyik ilyen az üveghulladék, különösen az okostelefonok és orvosi eszközök speciális üvegei. Ezeket eddig nem lehetett hatékonyan újrahasznosítani, de most egy új, lézeres technológia segítségével gyorsabban és pontosabban lehet megolvasztani ezeket az üvegeket, így új termékek készíthetők belőlük. 

A neodímium mágnesek, amelyek például elektromos rollerekben és szélturbinákban találhatók, szintén kihívást jelentenek. Ezeket értékes, de nehezen visszanyerhető anyagokból készítik - ennek megoldásán is dolgoznak a szakemberek. Az élelmiszer-hulladék újrafelhasználása is fontos terület, különösen az éttermekből és szállodákból származó maradékok esetében. Egy új eljárással biológiai eredetű műtrágyát készítenek belőlük, amely segíti a növények fejlődését. A módszer mikroorganizmusok segítségével bontja le a hulladékot. 

A pelenkák újrahasznosítása szintén nagy kihívás, mivel különböző anyagokból állnak és nehezen kezelhetők. Egy holland cég olyan eljárást fejlesztett ki, amely szétválasztja az anyagokat és fertőtleníti is őket, így azok újra felhasználhatók más termékekhez. És persze nem szabad megfeledkezni a cigarettacsikkekről sem, melyek komoly környezeti problémát jelentenek, mivel aprók, nehezen gyűjthetők, és mérgező anyagokat bocsátanak ki. Egy olasz startup megoldása az, hogy külön gyűjtődobozokat helyez el a városokban, majd az összegyűjtött csikkekből műanyag alapanyagot készít, amit például 3D-nyomtatókhoz használnak fel. A szelektív gyűjtés azonban nem kifejezetten hatékony módszer... 

Forrás: euronews.com

Nyitókép: Shutterstock/U.P.SD

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!