
A kutatások szerint a műanyag bútorokban és gyerekjátékokban található vegyi anyagok befolyásolhatják az alvás minőségét. Ezek az anyagok a műanyagokban rejtőznek, és megzavarhatják a test belső óráját is.
A cirkadián ritmus szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusát, és több mint 24 órán át működik, de naponta 12–18 perc "játék" azért van benne, hogy alkalmazkodjon a fényhez, a testmozgáshoz vagy éppen az étkezéshez. Ebbe szólnak bele a műanyagok.
A kutatók laboratóriumi körülmények között vizsgáltak meg olyan vegyi anyagokat, amelyek műanyagból származnak. Megállapították, hogy ezek az anyagok akadályozhatják az adenozin receptorokat, amelyek a szervezet ébren tartásáért felelősek, és így késleltetik a belső órát akár 17 perccel is.
Ez a késés olyan, mint a koffein által kiváltott, de gyorsabban fejti ki a hatását a sejtek szintjén. Bár a laboratóriumi vizsgálatok nem közvetlenül mutatják, hogy ez a hatás megtörténik a mindennapokban, az eredmények arra figyelmeztetnek, hogy a műanyagokban található vegyületek bizony akár mérgezők is lehetnek, és összefüggésbe hozhatók különböző egészségügyi problémákkal, mint a rák, az elhízás vagy a cukorbetegség. Nem utolsó sorban pedig ezek a hatások nem csak a felnőttekben érhetők tetten...
Forrás: iflscience.com
Nyitókép: Shutterstock/b.asia