
Ijesztő dolgot állítanak a kutatók. A rágógumi rágása közben jelentős mennyiségű mikroműanyag szabadulhat fel, amelyet az ember lenyelhet - legalábbis ezt állítja a tanulmány, ami nem éppen biztató...
A kutatók tízféle rágógumit vizsgáltak, köztük természetes alapúakat és szintetikusakat is, vagyis messze nem csak arról van szó, hogy a nem jól megválasztott rágó okozza a mikroműanyag problémákat.
A résztvevő meghatározott ideig rágta ezeket a termékeket, miközben nyálmintákat gyűjtöttek, hogy elemezzék a mikroműanyag-részecskék jelenlétét. Az eredmények azt mutatták, hogy egy gramm rágógumi akár 637 mikroműanyag-részecskét is kibocsáthat, és ezek túlnyomó többsége – mintegy 94 százaléka – az első nyolc percben kerül a nyálba.
A természetes és a szintetikus rágógumik hasonló mennyiségű részecskét engedtek ki, és a mintákban leggyakrabban poliolefineknek nevezett műanyagokat találtak. Ki kell emelni, hogy egyértelműen még nem állapodtak meg a kutatók abban, hogy a mikroműanyagok pontosan milyen gondokat okoznak a szervezetben. Ez persze a rágózás következtében felszabaduló mikorműanyagokra is igaz.
Forrás: medscape.com
Nyitókép: SIVStockStudio