
A rovarirtók nemcsak a kártevőket pusztítják, hanem a hasznos rovarokra, például a méhekre is hatással lehetnek – még akkor is, ha csak kis mennyiségben találkoznak velük.
Egy új amerikai kutatás szerint az egyik leggyakrabban használt rovarirtó szer, az imidakloprid, már alacsony dózisban is képes megzavarni a méhek párzási viselkedését és a kémiai kommunikációjukat.
A kutatók azt találták, hogy a méhek kevesebb eséllyel párosodtak, ha korábban kapcsolatba kerültek a kérdéses szerrel, a hímek spermiumai kevésbé voltak életképesek, a nőstények pedig kevesebb zsírt tudtak raktározni – ami létfontosságú számukra a tél túléléséhez.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a rovarirtó befolyásolta a méhek testfelületén lévő feromonokat, amelyek szerepet játszanak a párválasztásban. A hatás ráadásul nem volt egyforma: a nőstény méheket erősebben érintette, annak ellenére, hogy testméretük kisebb, azaz a dózis is kisebb, ami éri őket. Mivel a méhek létfontosságú szerepet játszanak a növények beporzásában, a tanulmány arra figyelmeztet, hogy változtatni kell a vegyi anyagok használatán, hiszen a növényekben felhalmozódva is gondokat képesek okozni. A hatások pedig, amik a méheket érik, az élelmiszerbiztonságba is képesek beleszólni. Szerencsére a kérdéses anyag az EU területén tiltott.
forrás: Penn State University
Nyitókép: Faisal.k / Shutterstock