Június 18. Szerda, Arnold, Levente

25 főemlős faj táncol a kipusztulás szélén jelenleg is 

Több mint száz tudós és természetvédő közösen dolgozott azon a friss jelentésen, amely bemutatja a világ 25 legveszélyeztetettebb főemlősfaját és azokat az intézkedéseket, amelyekkel meg lehetne őket menteni a kihalástól. 

25 főemlős faj táncol a kipusztulás szélén jelenleg is 


Ezeket az állatokat főként az élőhelyeik pusztulása, az orvvadászat, az éghajlatváltozás és az illegális állatkereskedelem fenyegeti. Ebből pedig egyértelműen látszik, nem a természet döntött ezeknek a főemlősöknek a kipusztulása mellett, hanem az ember sodorta őket a tönk szélére. 

Főemlősöket fenyeget a kihalás réme...
Főemlősöket fenyeget a kihalás réme... Fotó: Nishath Riswan / Shutterstock

Főemlősök végveszélyben 

Egyes régiók különösen érintettek, például Madagaszkár, ahol négy makifaj is kritikusan veszélyeztetett, köztük a világ legkisebb főemlőse, a Madame Berthe egérmaki. Ez az apró állat kizárólag Madagaszkáron él, de élőhelyeit a mezőgazdasági terjeszkedés pusztítja, ami drasztikus egyedszám-csökkenéshez vezetett. Ha nem történik gyors beavatkozás, a faj akár 2030-ra kihalhat. 

A jelentés kitér más ritka fajokra is, például a Cross River gorilla és a tapanuli orangután – utóbbi csak 2017-ben lett tudományosan leírva, és már most is csupán körülbelül 800 egyed él belőle Szumátrán. Ázsiában több faj, köztük a Kloss-gibbon és a sziberut makákó is hasonló veszélyekkel néz szembe. 

A fajok megmentéséhez sokkal erősebb védelemre van szükség, ami azonban egy összetett kérdéskör, hiszen a mezőgazdasági terjeszkedés sem véletlen - mind az emberek, mind a főemlősök élni akarnak, a feladat pedig mindkettő biztosítása. 

forrás : IFLScience

Nyitókép: Nishath Riswan / Shutterstock

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Köpönyeg Google News oldalán is!