
Egy friss elemzés szerint 2011 óta több mint 500.000 hektár koala-élőhelyet semmisítettek meg Ausztráliában. Ez nagyjából akkora terület, mint a Dunántúl egyharmada. Az élőhelyek eltűnése főleg erdőirtás, mezőgazdasági tevékenységek, városfejlesztés és infrastruktúra-építés miatt következett be.
A legsúlyosabban érintett területek Queensland és Új-Dél-Wales államok, ahol a koala már eddig is veszélyeztetett fajként szerepelt a listákon. Ezekben az államokban történt a területek pusztulásának mintegy 80%-a. Ráadásul sok esetben a pusztítás olyan helyeken zajlott, amelyek a természetvédelem szempontjából kiemelten fontosak!
A jelentés szerint ezek a fejlesztések gyakran kormányzati jóváhagyással történtek, még akkor is, ha ezzel tudatosan veszélyeztették a koalák fennmaradását. Bár az ausztrál kormány korábban azt ígérte, hogy 2050-ig megmentik a koalákat a kihalástól, a természetvédők szerint ígéreteik köszönőviszonyban sincsenek a tetteikkel.
Szakértők hangsúlyozzák: ha nem változik meg a gyakorlat, a koalák számára egyre kevesebb hely marad a túléléshez. A koala nemcsak Ausztrália egyik legismertebb és legkedveltebb állata, hanem ökológiailag is fontos faj, amely segít fenntartani az erdei ökoszisztémák egészségét, nem utolsó sorban a legkisebb kontinens egyik kultikus lénye, így megmentésének prioritásként kéne szerepelnie a teendők listáján...
forrás: The Guardian
Nyitókép: Saqlainphotographer / Shutterstock